SUPEP LEAGUE 2

Super League 2: Τα Χανιά 1-1 με Ιωνικό – Νίκη Αιγάλεω στο ντεμπούτο Παντέλη

, Super League 2: Τα Χανιά 1-1 με Ιωνικό – Νίκη Αιγάλεω στο ντεμπούτο Παντέλη

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Κρήτης με το οποίο έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στη Super League 2 και μαζί της χρονιάς. Τα Χανιά έμειναν στο 1-1 με τα Χανιά και δεν επέστρεψαν στην κορυφή του Νοτίου ομίλου μετά την ισοπαλία της Athens Kallithea.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Τα Χανιά ήταν εκείνα που πήραν πρώτοι το προβάδισμα καθώς στο 20ο λεπτό ο Ζάχαβι έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν το ψυχολογικό αβαντάζ μετά το γκολ αλλά δεν μετουσίωσαν σε ένα δεύτερο γκολ τις ευκαιρίες που είχαν. Ειδικά στο 24ο λεπτό, ο Λεμονής έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδούλη.

Έτσι ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία που βρήκε μετά το γκολ και ήταν εκείνος που βρήκε τον δρόμο προς την ισοφάριση στο 31ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Γκίνι βρέθηκε σε θέση βολής και με ωραίο σουτ νίκησε τον Καλογεράκη για το 1-1.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου αλλά και εν τέλει του αγώνα καθώς στο δεύτερο μέρος έγιναν ελάχιστες σημαντικές ευκαιρίες από τις ομάδες με αποτέλεσμα να αποχωρήσουν από το γήπεδο με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας.

Έτσι τα Χανιά έμειναν στη 2η θέση και στο -1 από την Athens Kallithea ενώ ο Ιωνικός παρέμεινε στην 6η θέση με 19 βαθμούς και στο -5 από την κορυφή.

ΠΑΕ Χανιά: Καλογεράκης, Κατσούρρι, Σιλά, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσορνομάζ, Λεμονής, Ντίας, Ελευθεριάδης, Μάνος, Μάναλης.

Ιωνικός: Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Τασουλής, Κόνσολα, Ντάουντα, Γκονσάλβες, Ζάχαβι, Σαλαζάρ, Γιακουμάκης, Σερπέζης, Γκίνη.

Νικηφόρο ντεμπούτο Παντέλη

Στο άλλο ματς της ημέρας το Αιγάλεω ήταν ο νικητής στο αγώνα των νέων προπονητών του Νοτίου Ομίλου της Super League 2, καθώς στο ντεμπούτο του Νίκου Παντέλη στον πάγκο του επικράτησε 1-0 του Τηλυκράτη, ο οποίος είχε τον Φάνη Γκέκα για πρώτη φορά στον δικό του.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ραμίρεζ στο 46’ της αναμέτρησης, ενώ στο 53’ το σουτ του Βάρκα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Παρδαλού και στο «σκάσιμο» η πλευρά των γηπεδούχων ζήτησε γκολ, καθώς υποστήριξε πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή.