SUPEP LEAGUE 2

Διαγόρας – Γιούχτας 2-0: Ασταμάτητοι οι Ροδίτες, στο -2 από την κορυφή

, Διαγόρας – Γιούχτας 2-0: Ασταμάτητοι οι Ροδίτες, στο -2 από την κορυφή

Ο Διαγόρας Ρόδου μεγάλωσε και άλλο το απόλυτο νικών που έχει στην έδρα του καθώς επικράτησε του Γιούχτα (2-0) και μείωσε στο -2 από την κορυφή του Νοτίου ομίλου στη Superleague 2.

Παρότι δυσκολεύτηκε κόντρα στον Γιούχτα, ο Διαγόρας πήρε μία σημαντική νίκη, κράτησε το «κάστρο» του ανέπαφο και μείωσε στο -2 από την κορυφή του Νοτίου ομίλου στη Superleague 2.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξαν τόσες τελικές, με τους Ροδίτες να έχουν τον έλεγχο των κινήσεων αλλά χωρίς ουσία, όπως αντίστοιχα και οι Κρητικοί, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν χωρίς σκορ στο πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιούχτας είχε μία σημαντική στιγμή στο 49′ αλλά το σουτ του Νοικοκυράκη εξουδετερώθηκε με δυσκολία από τον Αυγερινό. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 58′ όταν το σουτ του Πάρντο πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά στο 75′ ήρθε το πολυπόθητο γκολ για τους γηπεδούχους, όταν ο Λούκιτς ανατράπηκε στην περιοχή από τον Μπρους και ο Μανιάς εκτέλεσε από τα έντεκα βήματα για το 1-0. Με τη ψυχολογία στα ύψη, ο Διαγόρας «κλείδωσε» τη νίκη έξι λεπτά μετά.

Ο Λούκιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πρινιωτάκη καθώς η μπάλα είχε βρει και σε σώματα. Χάρη σε αυτή τη νίκη, ο Διαγόρας πήρε τους τρεις βαθμούς και μείωσε στο -2 από την Athens Kallithea που είναι στην κορυφή του Νοτίου ομίλου.

Διαγόρας: Αυγερινός, Τσάβος, Μανωλάκης, Δημητρίου, Ιγκνάτοβιτς, Μασούρας (40′ λ.τ Λούκιτς), Μουντές, Τσιαντούλας, Αντεσίνα, Πάρντο, Μανιάς.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Κόλα, Λιποράσε (37′ λ.τ Μάρτσι), Φαζός, Αλεξόπουλος, Κωστανάσιος (83′ Δασκαλάκης), Μπρους (78′ Βρεττός), Ροβίθης, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (83′ Κίσσας).