SUPEP LEAGUE 2

, Super League 2: Γκολ ο Μπαστακός, διπλό ο Διαγόρας- Δύσκολα ο Ιωνικός (αποτελέσματα, σκόρερ, βαθμολογία)

Με τον Μιχάλη Μπαστακό να σκοράρει στο 14΄και να δείχνει το δρόμο, ο Διαγόρας πέρασε νικηφόρα με 2-0 απο την Δράμα για την 5η αγωνιστική της Super League 2 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Παναχαϊκή, στο -2 απο τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Αγχωτική νίκη για τον Ιωνικό κόντρα στον αξιόμαχο ΟΦ Ιεράπετρας, η οποία τον φέρνει στους τρεις βαθμούς από την πρώτη θέση. Ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ με φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αλλά τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μπαράτα έφερε το ματς στα ίσα, έπειτα από λάθος του γκολκίπερ Αναγνωστόπουλου.

Δεύτερο συνεχόμενο διπλό για τον Εργοτέλη που πέρασε και από την Άρτα. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 19′ σε σουτ του Λόβριτς, έψαξαν το γκολ, αλλά η πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα δεν ήρθε. Αντίθετα οι Κρητικοί σκόραραν με κεφαλιά του Πατρινού και πήραν ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Δόξα Δράμας- Διαγόρας 0-2

Δύο στα δύο εκτός έδρας για τον Διαγόρα, ο οποίος μετά τη Λάρισα πέρασε νικηφόρα και από την Δράμα. Το συγκρότημα του Σάκη Θεοδοσιάδη ήταν αυτό που μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 14΄κατάφερε να ανοίξει το σκορ, χάρη σε τέρμα του Μπαστακού.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι Ροδίτες πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο 0-2. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 28΄, ο Μπαστακός όμως από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Στεφανάκο.

Οι «μαυραετοί» από την πλευρά τους από το 31΄ και μετά πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε γίνει στο 44΄ με την κεφαλιά του Κουκόλη, το υπάρχον σκορ όμως έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίλεπτο 50′-53′ οι Δωδεκανήσιοι έφτασαν δις κοντά στο 0-2, χωρίς όμως να το πετύχουν. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι παίκτες του «γηραιού», το πέτυχαν στο 68΄ με την εκτέλεση φάουλ του Κοντοχρήστου να καταλήγει στα δίχτυα του Στεφανάκου.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Σάββατο 30/1

Ξάνθη – Χανιά 0-0

Τρίκαλα – Λεβαδειακός 1-3 (51′ Αλμπάνης – 35′ αυτ. Σουλιώτης, 45′ Τζιώρας, 72′ Νίλι)