Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Πανιώνιος-Ολυμπιακός 1-3: Ξεμπέρδεψε με την παραμονή και βλέπει ψηλά (φώτο)

, Πανιώνιος-Ολυμπιακός 1-3: Ξεμπέρδεψε με την παραμονή και βλέπει ψηλά (φώτο)

Έπειτα από την ήττα εντός προγράμματος από την Ηρακλή Καλαμάτας (0-4), ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα επιτυχημένα αποτελέσματα.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 3-1 του τυπικά γηπεδούχου Πανιωνίου στο “Γ. Λουκαρέας”, στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κώστα Τζούβελη, Γιάννη Μαρίνο και Ανδρέα Αφάλη (γκολ και ασίστ αμφότεροι).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζούβελη να σκοράρει στο 49′ έπειτα από ενέργεια του Αφάλη.

Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε άμεσα, καθώς δύο λεπτά αργότερα οι “κυανέρυθροι” έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Καλόμαλος εκτέλεσε φάουλ και ο Ηλιόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Μουσελίνο για το 1-1.

Στο 80ο λεπτό ο Τζούβελης έχοντας γυρίσει πλάτη προς στην εστία, έστρωσε στον Μαρίνο, αυτός χωρίς να το σκεφτεί σούταρε κατευθείαν, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Αργυράκη που έπεσε, αλλά ήταν αδύνατο να αποσοβήσει το 1-2.

Στο 85′ ο Μαρίνος έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, ο Κωνσταντόπουλος άφησε έξυπνα την μπάλα να περάσει και ο Αφάλης που ακολούθησε την φάση σαν… τρέιλερ σκόραρε προ κενής εστίας, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 21 βαθμούς και επί της ουσίας… ξεμπέρδεψε με την υπόθεση παραμονή, έχοντας, πλέον, πιο υψηλές βλέψεις για ένα πλασάρισμα στην πρώτη πεντάδα.

Από την άλλη, ο Πανιώνιος με 9 πόντους πολύ δύσκολα θα καταφέρει να αποφύγει το μοιραίο.

Πανιώνιος Καλ. (Γιώργος Γκέγκας): Αργυράκης, Μπάκας, Γιάνναρης, Ηλιόπουλος, Γαλίτης, Κοντοθανάσης, Μιχ. Κώστας, Στραβάκος, Καλόμαλος (86′ Γαλέας), Βοσνάκης, Ψαρράς.

Ολυμπιακός Καλ. (Παντελής Μάλαμας): Μουσελίνος, Αντωνίου, Κωνσταντόπουλος, Τζούβελης, Τσεκάνι (70′ Αρβανίτης), Σταυρόπουλος, Κουπούζος, Αφάλης, Τζάνος, Μπαστακός, Μαρίνος.