EUROLEAGUE

Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 83-96: Aπογοητευτική εικόνα στο ΟΑΚΑ

, Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 83-96: Aπογοητευτική εικόνα στο ΟΑΚΑ

Η ουραγός της βαθμολογίας Ζαλγκίρις σταμάτησε το σερί των δύο νικών του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη «έπεσε» με το τελικό 83-96, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής,

O Nεμάνια Νέντοβιτς με 23 πόντους έκανα ό,τι μπορούσε αλλά δεν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν μπόρεσε ν’ αποφύγει τη δεύτερη ήττα από τη Ζαλγκίρις στη φετινή σεζόν.

Η κακή μέρα φάνηκε από την αρχή για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος πολύ γρήγορα βρέθηκε στο -10 (5-15) στο 4’. Ο Δημήτρης Πρίφτης προσπάθησε ν’ αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, ωστόσο το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο -19 (10-29) με 4/12 σουτ εντός παιδιάς και 4 λάθη.

Η ίδια άσχημη εικόνα συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποιήθηκε να μην αποδίδει στο ελάχιστο. Η Ζάλγκιρις είχε ρυθμό στην επίθεση, πήρε πολλά από τον Εντγκάρας Ουλανόβας και τον Ζοφρί Λοβέρν κι έτσι διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (34-52) όπου οι «πράσινοι» είχαν 1/8 τρίποντα και υστερούσαν στα ριμπάουντ (9 έναντι 17).

Αν το πρώτο μέρος ήταν κακό για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερο, στο μεγαλύτερο μέρος του. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23 πόντους διαφορά (66-43 στο 25′), όμως ο Νεμάνια Νέντοβιτς κατάφερε να μην ξεφύγει η απόσταση των δύο ομάδων καθώς ο Σέρβος γκαρντ αποτελούσε την μεγαλύτερη απειλή στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν’ αντεπιτεθούν αλλά η αναμέτρηση όσο περνούσε η ώρα γινόταν τυπική διαδικασία αφού η Ζαλγκίρις έβρισκε επιθετικές λύσεις φτάνοντας στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 9, Παπαγιάννης 11, Καββαδάς 7, Κασελάκης 9 (1), Γουάιτ, Αβδάλας, Νέντοβιτς 23 (4), Έβανς 8, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (2).

Ζαλγκίρις (Ζντοβτς): Λεκαβίτσιους 8, Νίμπο 6, Γιανκούνας, Λουκοσιούνας 6 (2), Μιλάκνις 16 (4), Στρέλνιεκς 4 (1), Κάβανο 15 (2), Γκιφάι 2, Λοβέρν 17, Ουλανόβας 22 (2).