EUROLEAGUE

, Euroleague: Νέα ήττα για τον Ολυμπιακό, έχασε (79-77) στην Τουρκία από την Φενέρ!

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο α’ ημίχρονο του αγώνα με τη Φενερμπαχτσέ στην Τουρκία και παρά το καλό τρίτο δεκάλεπτο, γνώρισε την ήττα με 79-77.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μεγάλο comeback στο δεύτερο μέρος, έπειτα από ένα κάκιστο πρώτο, αλλά ένα χαμένο σουτ τους κόστισε την ήττα 79-77 από τη Φενέρμπαχτσε.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε ακόμη και στο +16, με τους Πειραιώτες να επιστρέφουν και τον Παπαγιάννη να τους διατηρεί μπροστά στα καθοριστικά σημεία. Στα 17,1’’ πριν από τη λήξη, η κατοχή ήταν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Γουίλιαμς-Γκος να αστοχεί σε φλόουτερ, τον συγκινητικό σ’ όλο το ματς Μιλουτίνοφ (ο οποίος με έπαιζε με τενοντίτιδα) να μην μπορεί να κάνει το φόλοου και έτσι να τελειώνει το ματς.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ο οποίος υποχώρησε στο 3-3, ήταν ο Πίτερς με 19 πόντους, με τον Κάναν να προσθέτει άλλους 15π.Από την άλλη, για τη Φενέρ, η οποία πήγε στο 5-1, κορυφαίος ήταν ο Παπαγιάννης με 15 πόντους, ενώ άλλους 14π. πρόσθεσε ο Πιερ, ο οποίος τους σημείωσε όλους από το πρώτο δεκάλεπτο αλλά αποχώρησε με ενοχλήσεις!