ΒΟΛΕΙ

Ο Απόλλωνας πέρασε 1-3 από τα Βριλήσσια

, Ο Απόλλωνας πέρασε 1-3 από τα Βριλήσσια

Νικηφόρα συνέχισε ο Απόλλωνας Καλαμάτας στο πρωτάθλημα της pre league γυναικών καθώς πέρασε με “διπλό” από τα Βριλήσσια για την 9η αγωνιστική. Το συγκρότημα του Μπάμπη Μυτσκίδη επικράτησε 3-1 στη δύσκολη έδρα της ομάδας των βόρειων προαστίων και συνεχίζει να ακολουθεί κατά πόδας τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Πανιώνιο ο οποίος με τη σειρά του επιβλήθηκε 3-1 του ΖΑΟΝ.

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον Απόλλωνα να επικρατεί τελικά 27-25 και να ανοίγει το δρόμο της νίκης. Οι καλαματιανές έκαναν το 0-2 κερδίζοντας στο δεύτερο σετ με 18-25, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν το τρίτο σετ 25-20 μειώνοντας 2-1. Στο τέταρτο σετ ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος και καθάρισε εύκολα με 25-13 για να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά την ήττα που γνώρισε την προηγούμενη εβδομάδα από τον Πανιώνιο.

Τα σετ: 25-27, 18-25, 25-20, 13-25

Φ.Ο. Βριλησσίων – Απόλλων Καλαμάτας 1-3 (25-27 18-25, 25-20, 13-25)

Διαιτητές: Ράντσιου, Τόλιος, Παρατηρητής: Παγκοζίδης.

Φ.Ο. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Κώστας Λιώσης): Μικρουδάκη, Μικέλη, Κούση, Σόουζα, Μποκή, Έρωτα,  / Τριγωνίδου (λ), Καραβοκύρη (λ), Δημητρακάκου, Μολυβιάτη, Μπαλάσκα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Αρβανιτοπούλου, Γκουιγκόλο, Κοκότη, Καραφουλίδου, Φάκη,  Βαρμπάνοβα,   / Ευθυμιοπούλου (λ), Γιόλλα Ν. (λ), Ρωσσιάδου, Μαυροειδή, Καραμούντζου,  Γιόλλα Ειρ..

Ακάθεκτος ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος έκανε το 9Χ9 στο πρωτάθλημα της Pre League γυναικών, στο ντεμπούτο του Γιάννη Χαριτωνίδη στον κυανέρυθρο πάγκο. Αν και έχασε το πρώτο του φετινό σετ, ο Πανιώνιος δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του ΖΑΟΝ με 3-1 σετ.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του δεύτερου στην βαθμολογία Απόλλωνα Καλαμάτας από την έδρα των Βριλησσίων με 3-1 σετ, ενώ και οι τρίτες Αμαζόνες επιβλήθηκαν του ανταγωνιστικού Φιλαθλητικού Πρέβεζας με το ίδιο σκορ.

Την πρώτη του φετινή νίκη μετά από 9 αγώνες πανηγύρισε ο Ναύαρχος Βότσης που επικράτησε στην Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ του Αιγάλεω, παίρνοντας και τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Στην 5η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Κόρινθος που νίκησε με 3-0 σετ τον Πορφύρα, εκμεταλλευόμενος και την ήττα του ΖΑΟΝ.

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής θα ολοκληρωθεί το απόγευμα της Κυριακής 17/12 με την αναμέτρηση του Μίλωνα με την Ελπίδα Αμπελοκήπων στην Νέα Σμύρνη.