ΒΟΛΕΙ

ΑΟ Ακρίτας: Νίκη-ανάσα, 3-1 τον Σπαρτιατικό

, ΑΟ Ακρίτας: Νίκη-ανάσα, 3-1 τον Σπαρτιατικό

Νίκη-ανάσα πέτυχε ο ΑΟ Ακρίτας απέναντι στον Σπαρτιατικό με 3-1 σετ για την 9η αγωνιστική του Ή ομίλου της Β’ Εθνικής βόλεϊ γυναικών.

Ένα τρίποντο που τον απομακρύνει από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο ΑΟ Ακρίτας παρουσίασε δυο αγωνιστικά πρόσωπα και λίγο έλλειψε να το πληρώσει.

Στα δύο πρώτα σετ επέβαλε τον ρυθμό του, κυριάρχησε και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Λακωνική ομάδα αναγκάζοντας την σε πολλές λανθασμένες επιλογές ειδικά στην επίθεση.

Στα επόμενα χαλάρωσε, ήταν αγνώριστος, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η εικόνα του τρίτου σετ όπου έκανε 18 σε σέρβις, επίθεση και υποδοχή χαρίζοντας ουσιαστικά ένα σετ στην αντίπαλη ομάδα.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ είχαμε εναλλαγές στο σκορ μέχρι το τέλος με τις ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Τελικά παρόλο που οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 22-24 ο ΑΟ Ακρίτας βρήκε τις λύσεις και τα ψυχικά αποθέματα κλείνοντας τον αγώνα με άσσο της Ζουμπουλίδου για το 29-27.

Ακόμα ένα σημαντικό παιχνίδι ακολουθεί για τον ΑΟ Ακρίτα, αυτή τη φορά εκτός έδρας με τον ΑΣΠΕ Τρίπολης ο οποίος βρίσκεται χαμηλά στον πίνακα και έχει μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς.

*Οι πόντοι του ΑΟ Ακρίτα προήλθαν από 10 άσους, 51 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλου (10 χαμένα σέρβις)

Τα σετ: 3-1 (25-11, 25-11, 24-26, 29-27) σε 111’

ΑΟ Ακρίτας (Καψαμπέλη Σοφία): Πανταζοπούλου 1 (0/3 επιθ., 1 άσσος), Αντωνοπούλου 11 (9/28επιθ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.- 25% αριστ.), Γρίβα 12 (7/11 επιθ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σερελεα 12 (8/16 επιθ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζουμπουλίδου 12 (9/22 επιθ., 3 άσσοι, 42% υπ.-10% αριστ.), Πετεινάρη 16 (16/41 επιθ.), Ντρούβα (λ. 36% υπ.- 9% αριστ.), Τσαλίκη 3 (2/11 επιθ., 1 άσσος), Γεωργουλάκου, Καπετανέα, Μέντζα, Γυφτέα, Καραμπάτσου

Ίρις 1

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογίας θα αγωνιστούν στα play-off ανόδου και θα υποβιβαστούν στην τοπική κατηγορία δυο έως τέσσερις ομάδες