Καλό Νερό-Κυπαρισσία 0-1: Πήρε το τριφυλιακό ντέρμπι με Γεωργιόπουλο

, Καλό Νερό-Κυπαρισσία 0-1: Πήρε το τριφυλιακό ντέρμπι με Γεωργιόπουλο

Κυρίαρχος στην Κυπαρισσία αναδείχθηκε ο ΑΟΚ, καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 του ΠΑΟ Κάλου Νερού στο τοπικό ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες, όπου «συγκατοικούν» στο ίδιο γήπεδο αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά σε επίπεδο πρωταθλήματος προσφέροντας πλούσιο θέαμα στους οπαδούς τους, οι οποίοι γέμισαν το γήπεδο της τριφυλιακής πόλης αναδύοντας μνήμες από παλαιότερες δεκαετίες.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι το συγκρότημα του Ηλία Φωτόπουλου δημιούργησε περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες με τους Μπάρκα και Κωνσταντόπουλο να αστοχούν από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, τόσο στην αρχή του πρώτου μέρους όσο και στο φινάλε του.

Στην επανάληψη οι παίκτες του ΑΟΚ ενέτειναν τις προσπάθειές τους να φτάσουν στο γκολ και αφότου προειδοποίησαν με τους Τσαγγάρη και Μπουτσικάκη, εν τέλει δικαιώθηκαν με το δυνατό σουτ του Γεωργιόπουλου να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Σταυρόπουλο.

Το γκολ που σημειώθηκε στο 68ο λεπτό στάθηκε αρκετό για να χαρίσει στους «κυανόλευκους» το μάξιμουμ των βαθμών και την τρίτη διαδοχική τους νίκη, καθώς στα εναπομείναντα λεπτά διατήρησαν το προβάδισμά τους παρά την πίεση που τους ασκήθηκε.

Από την άλλη πλευρά οι νεοφώτιστοι δεν μπόρεσαν να καρποφορήσουν τις φάσεις που δημιούργησαν και κατά συνέπεια γνώρισαν την πέμπτη διαδοχική ήττα, μένοντας χωρίς να σκοράρουν για έκτο σερί ματς, γεγονός που επιβεβαιώνει την περίοδο ντεφορμαρίσματος που διάγουν.

Το σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Πλακογιάννη βρήκε τους παίκτες των δύο ομάδων να αγκαλιάζονται και τον κόσμο στην εξέδρα να χειροκροτεί τις προσπάθειές τους, επιδεικνύοντας ποδοσφαιρικό πολιτισμό με την κόσμια συμπεριφορά του από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Πλακογιάννης, Αράπης, Μπουρίκας

ΠΑΟ ΚΑΛΟΥ ΝΕΡΟΥ: Σταυρόπουλος, Μιχαλακόπουλος, Ανδρεόπουλος, Κορμπής, Μητρόπουλος (72’ Κορακοβούνης), Ντιόπ, Σιγέρης, Δεμπεγιώτης (78’ Διονυσόπουλος), Μπεγέτης (65’ Μανδραπήλιας), Λαμπρόπουλος, Αλμπάν.

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Ντουγερόγλου, Ζαφείρης, Ανδρουτσής, Μιτρόφ, Σπυρόπουλος (76’ Μπακόπουλος), Γεωργιόπουλος, Κωνσταντόπουλος (81′ Τζανέτος), Μπάρκας (89’ Τάνεφ) Τσαγκάρης, Μπουτσικάκης, Kαμαρινός.