Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Η Εράνη έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις με Φάκκη, 1-1 με Αστέρα Βάρης

, Η Εράνη έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις με Φάκκη, 1-1 με Αστέρα Βάρης

Με πέναλτι του Φάκκη στις καθυστερήσεις η Εράνη Φιλιατρών πήρε το ελάχιστο που δικαιούνταν βάσει της συνολικής της εμφάνισης καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα Βάρης στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Μπροστά σ´ ένα γεμάτο γήπεδο στα Φιλιατρά που δεν σταμάτησε λεπτό να χειροκροτεί τις προσπάθειες των παικτών της, η Εράνη έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης απέναντι σε έναν πειθαρχημένο αντίπαλο που διαθέτει εξαιρετικούς παίκτες.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η Βάρη προηγήθηκε στο 40’ με τον έμπειρο Ντούλια και από εκείνο το σημείο και έπειτα κλείστηκε στην άμυνα, προσπαθώντας να χτυπήσει στις κόντρες επιθέσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο για τους παίκτες του Θεόδωρου Γιακαλή που απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Καραμπέτσο, Παπαδόπουλο, Καπλάνη και Φάκκη.

Στο 75ο λεπτό η Εράνη ζήτησε πέναλτι σε μια ξεκάθαρη ανατροπή του Σινάνι και δεν σταμάτησε να πιέζει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Εν τέλει το γκολ που άξιζε η μεσσηνιακή ομάδα ήρθε στο 92’ από την άσπρη βούλα, με τον Φάκκη να εκτελεί υποδειγματικά, διαμορφώνοντας μέσα σε πανδαιμόνιο το τελικό αποτέλεσμα (1-1).

Ήταν το 6ο γκολ σε πέντε αγώνες για τον νεαρό Σερραίο επιθετικό που αποδεικνύει την εκτελεστική του δεινότητα σε εξαιρετικά κρίσιμα σημεία.

ΕΡΑΝΗ: Σαββίδης, Καπλάνης, Τσέρπες, Μπουρδέκας (46’ Πουλιάνος) Mrozcko, Τσερπές, Γκεβόρι (46’ Παπαδόπουλος), Καραμπέτσος, Κουτσιανούλης, Κωνσταντόπουλος (46’ Σινάνι), Φάκκης.

Γ’ Εθνική, 3ος όμιλος, 23η αγωνιστική

Εράνη Φιλιατρών – Αστέρας Βάρης 1-1 (90+3′ Φάκης πεν / 40′ Ντούλιας)

ΑΕ Μυκόνου – Ελλάς Σύρου 3-0 (30′ Παπαδόπουλος, 45+2′ Πινέιρο, 69′ Γκούφας)

Παναργειακός – Βύζας Μεγάρων 2-0 (25′ Ηλιόπουλος πεν, 83′ Καρυπίδης)

ΠΑΟ Βάρδας – Παναιγιάλειος 2-1 (24′ Νιφορόπουλος, 26′ Σπανός / 21′ Τρέσα)

Θύελλα Ραφήνας – ΓΣ Μαρκό 1-0 (57′ )

Πανελευσινιακός – ΑΕ Ερμιονίδας 1-1 (23′ Τσιάβος πεν / 73′ Βιρβίλης)

ΑΕΡ Αφάντου – ΑΕ Μεσολογγίου 5-1 (18′ Γκέτσι πεν, 51′ Φερεντίνος, 56′ Κιοσέογλου πεν, 84′ Σουλάι, 89′ Σπαχιού / 54′ Νικολόπουλος)

Ρόδος – ΑΟ Πυλίου 2-1 (21′ Μπαρμπαρούσης πεν, 51′ Δούμτσης / 14′ Μπρέμπος)

ΠΑΣ Κόρινθος – Ιάλυσος 1-0 (16′ Παπουλής)