EUROLEAGUE

, Ευρωλίγκα: Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό με εντυπωσιακό Νέντοβιτς (βίντεο)

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν στο ΟΑΚΑ της Βιλερμπάν με 88-71 για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-12 προσπερνώντας τη γαλλική ομάδα που υποχώρησε στο 5-13.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη του Παναθηναϊκού ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους (οι 18 στο πρώτο ημίχρονο) σε 28:22, έχοντας 6/6 βολές, 6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ συγκέντρωσε 40 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Παράλληλα ο Κώστας Χαραλαμπίδης που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα ως προπονητής, είδε τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ πήρε σκορ απ’ όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε.

Οι «πράσινοι» μείωσαν την απόσταση από τις θέσεις των πλέι οφ στις τέσσερις νίκες και ετοιμάζονται για την αναμέτρηση της Παρασκευής (15/1, 19:00) στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενέρμπαχτσε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήδη από το πρώτο πεντάλεπτο προηγήθηκαν με 15-9 και 17-12. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και τρέχοντας σερί 13-0 προσπέρασε με 25-17 ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, που βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 25-21.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε σταθερά το προβάδισμά του μέχρι και το 16′ όταν η Βιλερμπάν με καλάθι του Λάιτι ισοφάρισε σε 36-36. Οι «πράσινοι» ωστόσο δεν επέτρεψαν στους Γάλλους να ανατρέψουν την εικόνα του αγώνα, ενώ έκλεισαν το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα τριών πόντων με τον Νέντοβιτς να κάνει με τρίποντο το 45-52.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Βιλερμπάν έφτασε και πάλι σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 48-46 όμως ο Νέντοβιτς έδωσε και πάλι λύσεις στην επίθεση βάζοντας τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο +7 στο 25′ (55-48).

Στο 29′ ο Μήτογλου έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το σκορ  66-56 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μπαίνει με αυτή τη διαφορά και στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» είχαν καλή αμυντική εικόνα, δεν επέτρεψαν στους Γάλλους να επιστρέψουν ξανά στο παιχνίδι και επί της ουσίας δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο.

Ο Γουόλτον μείωσε σε 72-65 στο 32′ όμως ακολούθησε σερί 11-0 για τον Παναθηναϊκό που μετέτρεψε το σκορ με 83-65 τρία λεπτά πριν από το φινάλε, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νικητής. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 88-71 και πανηγύρισαν την πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη στο 2021.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Χαραλαμπίδης): Μακ 7 (1), Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 4, Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Νέντοβιτς 33 (5), Γουάιτ 2, Μήτογλου 11 (1), Σαντ Ρος 7 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 5 (1), Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Ντιό 4, Φαλ 10, Γουόλτον Τζούνιορ 5, Μπακό 9, Λάιτι 13 (1), Γιαμπουσελέ 7 (1), Κόουλ 15 (1).