Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Δόξα Καλ. – Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου 0-3: Σαν σε περίπατο… (φώτο)

, Δόξα Καλ. – Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου 0-3: Σαν σε περίπατο… (φώτο)

Πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση, ο Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου πέρασε νικηφόρα από το «Π. Μπαχράμης», επικρατώντας 3-0 της Δόξας στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Β’ τοπικής.
Η ομάδα του Λυκούργου Ανδρώνη έκανε έτσι το πιο σημαντικό βήμα για την άνοδο στην Α1, ενώ παράλληλα ανέβασε κι άλλο την ψυχολογία της ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι με τον Μιλτιάδη που προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα του 3ου Ομίλου.

ΜVP για τους φιλοξενούμενους ήταν o Σταύρος Σωτηρόπουλος. Δεν είναι το γεγονός ότι πέτυχε δύο γκολ, αλλά η γενικότερη παρουσία του. Όποτε γινόταν κάτοχος της μπάλας μονίμως προκαλούσε… πονοκεφάλους στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων.
Σε υψηλά επίπεδα κυμάνθηκε και η απόδοση του Βασίλη Γιάνναρη, έχοντας ένα γκολ και μία ασίστ. Από την άλλη, δεν βρίσκεις κιόλας κάποιον από τον Παπαφλέσσα που να υστέρησε.

Οι “ασπρόμαυροι” πέτυχαν από ένα γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου, κάνοντας εύκολο το έργο τους, με τα “καναρίνια” να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 0-1, όταν ο Λύσσαρης είπε “όχι” σε χτύπημα πέναλτι του Εμμανουήλ.

Ο Παπαφλέσσας ξεκίνησε καλά τον αγώνα πιέζοντας αρκετά την Δόξα ώστε να πάρει από νωρίς τα ηνία. Η πίεση απέδωσε… καρπούς για την ομάδα του Λυκούργου Ανδρώνη, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ευτύχησε να προηγηθεί.
Ο Κωστόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο προωθημένος σε αυτή τη φάση Σεφεράσι έκανε κεφαλιά-γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Σωτηρόπουλος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Φαββατά για το 0-1.

Μεγαλύτερη στιγμή για τα “καναρίνια” ήταν δίχως άλλο το χαμένο πέναλτι του Εμμανουήλ στο 23′. Ο Γεωργίκος ήταν αυτός που το κέρδισε από τον Γιάνναρη, με τον έμπειρο επιθετικό να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Λύσσαρη να τον σταματά διώχνοντας στην αριστερή του γωνία.

Οι παίκτες του Λυκούργου Ανδρώνη ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο όπως ακριβώς και το πρώτο. Με γκολ. Στο 48′ ο Γιάνναρης πραγματοποίησε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βγάζοντας τον Σωτηρόπουλο σε θέση βολής, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Φαββατά, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών (0-2)!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν φυλάξει ακόμα ένα τέρμα, με τον Γιάνναρη από δημιουργός να γίνεται εκτελεστής στο 61ο λεπτό με ψύχραιμο πλασέ σε τετ α τετ, “κλειδώνοντας” έτσι με θριαμβευτικό τρόπο την επικράτηση της ομάδας του Βλαχόπουλου.
Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 55′ ο Αναστασόπουλος δοκίμασε το πόδι του από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να… γλύφει το δεξί δοκάρι της εστίας του Λύσσαρη και να καταλήγει άουτ.

Δόξα Καλ. (Νίκος Σαββίδης): Φαββατάς, Γιαννακόπουλος (70′ Κογκάκης), Γεωργίκος, Βούλγαρης, Σταύρος Δημόπουλος, Καπινιάρης (10′ λ. τρ. Αναστασόπουλος), Δημητρακάκος (76′ Παναγόπουλος), Διονύσης Δημόπουλος, Εμμανουήλ (70′ Καλύβας), Λύρας, Τσαγκάρης.

Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου (Λυκούργος Ανδρώνης): Λύσσαρης, Γιάνναρης (68′ Τσελάι), Κωνσταντόπουλος, Βασιλόπουλος, Σεφεράσι, Κωσταράκης (74′ Αϊβαλής), Μέμα (74′ Ρηγόπουλος), Κωστόπουλος, Σταύρος Σωτηρόπουλος, Κότης, Κώστας Ψώνης (33′ Τσέρτος).