Α1

Basket league: Επέστρεψε από το -14 και πήρε την πρώτη νίκη του 2021 ο Ηρακλής

, Basket league: Επέστρεψε από το -14 και πήρε την πρώτη νίκη του 2021 ο Ηρακλής

Με μια καταπληκτική αναμέτρηση στο Ιβανώφειο ξεκίνησε το 2021 για την Stoiximan Basket League. Ο Ηρακλής πήρε την πρώτη νίκη της νέας χρονιάς στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Λάρισα (73-69) αφού πρώτα επέστρεψε από το -14.

Τα χαμόγελα στους «κυανόλευκους» επέστρεψαν μετά από τρεις σερί ήττες, ενώ ήταν η πρώτη νίκη του νέου προπονητή του Ηρακλή Αστέριου Καλύβα. Η θεσσαλική ομάδα έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο «διπλό» με δεδομένο ότι λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου ημιχρόνου προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων (45-31).

Μέχρι εκείνο το σημείο η Λάρισα κυριαρχούσε στο παρκέ με τον Τζέρι Σμιθ να κάνει απίστευτη εμφάνιση και να σκοράρει 26 πόντους με 5/6 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι, όμως, μετά το 45-31 υπέρ της θεσσαλικής ομάδας, «αφυπνίστηκαν» και με επιμέρους σκορ 28-9 τελείωσαν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 59-54.

Ο Ηρακλής ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα του – με τους Σκάιλερ Μπόουλιν, Σταύρο Σχίζα να κάνουν πολύ καλή δουλειά σε αυτο τον τομέα – και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Ολιβιέ Χάνλαν, ο οποίος πέτυχε στο επιμέρους 28-9 τους 14 (με 2 τρίποντα) από τους συνολικά 21 πόντους του στο ματς.

Ο Ουίλιαμ Χάτσερ ισοφάρισε με τρίποντο σε 53-53 λίγο μετά το 28’ και στην συνέχεια με άλλους 6 σερί πόντους του με ένα τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου 59-54.

Με βολή του Χάτσερ και τρίποντο του Σκοτ Σαγκς, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 9 (63-54) στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου. Η Λάρισα Bread Factory, ωστόσο, απάντησε με έξι συνεχείς πόντους του Τζέιμς Ουέμπ και καλάθι του Αναστάση Σπυρόπουλου και πλησιάσε στον πόντο (63-62) με την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτου της συνάντησης.

Ο Σταύρος Σχίζας με τρίποντο έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στον Ηρακλή (68-63), 3’ και 30’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης και με το δύσκολο καλάθι που πέτυχε με 1’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα (72-67) «σφράγισε» τη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Σαγκς 6 (1), Καββαδάς 6 (9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μπόουλιν 7 (2/6 τρίποντα), Μουρ 2 (0/3 τρίποντα), Χάνλαν 21 (7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (1), Τσαϊρέλης 2 (0/3 σουτ, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Φίλιος, Βεργίνης, Ντάνιελ 6 (4 ριμπάουντ), Χάτσερ 17 (4/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 13 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 λάθη), Γουέμπ 14 (3/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρας 3 (0/9 σουτ, 3/4 βολές), Κώττας (5 ριμπάουντ), Σμιθ 31 (4/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκόρντον 3, Καμάρας, Μπέρι (0/3 σουτ), Καμπερίδης, Μούρτος 3 (1), Σπυρόπουλος, Παπαδάκης