Α1

Basket league: Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, 89-72 τον Κολοσσό (βίντεο)

, Basket league: Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, 89-72 τον Κολοσσό (βίντεο)

Μία εβδομάδα μετά από τον τερματισμό του αήττητου σερί της, η ΑΕΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής -της πρώτης για το 2021- της Stoiximan Basket League, του Κολοσσού στο ΟΑΚΑ με 89-72.

Η ομάδα της Ρόδου στάθηκε εξαιρετικά για ένα και πλέον ημίχρονο, ωστόσο από τα μέσα της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ έχοντας περισσότερες λύσεις στον πάγκο της, εδραίωσε το προβάδισμά της και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε με 22 πόντους από τους οποίους οι 15 στο γ’ δεκάλεπτο, ενώ ακολούθησε ο Ρογκαβόπουλος με 12 πόντους που μαζί με τον Μωραΐτη (5π.) έδωσαν σημαντικές λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο.

Στην άλλη πλευρά ο Κολοσσός H Hotels που για ένα ακόμα παιχνίδι παρατάχθηκε με απουσίες, με το ροτέισον να είναι μικρό, ο Γκόινς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Άρτις να συμπληρώνει 12 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Μπιλή να έχει 8 πόντους και τον Γκόις 5, πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ. Ο Κολοσσός H Hotels προηγήθηκε με 13-10 στο πεντάλεπτο και ένα λεπτό αργότερα έφτασε στο +6 με τον Τούμπα να κάνει το 13-19. Με αυτή τη διαφορά ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα της Ρόδου να έχει το προβάδισμα με 25-19.

Ο ρυθμός συνέχισε να είναι υψηλός και στη δεύτερη περίοδο, με την ΑΕΚ πλέον να βρίσκει λύσεις στην επίθεσή της. Με τον Ματσιούλις να τελειώνει τις επιθέσεις, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 31-29 στο 13′ ωστόσο ο Κολοσσός H Hotels συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό με τον Λιάπη να δίνει νέο προβάδισμα στην ομάδα του με 39-35 στο 15′. με ένα επιμέρους 9-2 στο επόμενο τρίλεπτο η ΑΕΚ προσπέρασε με 44-41 ενώ ξεπέρασε τους 50 πόντους με το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Χρυσικόπουλο να κάνει το σκορ 51-47.

Η τρίτη περίοδος ήταν η… ώρα του Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός σκόραρε τους 15 από τους 21 πόντους της ομάδας του, με την ΑΕΚ να εδραιώνει το προβάδισμά της και παράλληλα να περιορίζει την επίθεση της ομάδας της Ρόδου. Στο 24′ ο Λάνγκφορντ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (66-55) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται και την ΑΕΚ να προηγείται με 72-61.

Η αμυντική παρουσία των «κιτρινόμαυρων» βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο κρατώντας τον Κολοσσό μόλις τους 11 πόντους. Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ και από άλλους παίκτες του πάγκου συντηρώντας το προβάδισμά τους σταθερά σε διψήφια επίπεδα. Με ένα σερί 12-0 στα μέσα της περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε με +20 με τον Γιάνκοβιτς να διαμορφώνει το 86-66, με το φινάλε της αναμέτρησης να βρίσκει τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν με 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 51-47, 72-61, 89-72.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 11, Χρυσικόπουλος 7, Γκίκας 2, Λοτζέσκι 7, Κίνγκσλεϊ 2, Μορέιρα 4 (10ρ, 5ασ, 6κλ, 3κοψ), Λάνγκφορντ 22 (8/8δ.), Μασιούλις 11, Κατσίβελης 6, Μωραϊτης 5, Ρογκαβόπουλος 12.

Ομαδικά στατιστικά: 22/34 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 21/25 βολές, 30 ριμπάουντ (22-8), 14 ασίστ, 14 λάθη, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 9 (7ασ), Άρτις 12 (5κλ), Καντέρ 11 (6ρ), Μπιλλής 10, Γκόινς 17 (7ρ), Καμαριανός 1, Λιάπης 3, Αρσενόπουλος, Ζάρας 3, Τούμπα 6.

Ομαδικά στατιστικά: 16/39 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 10/12 βολές, 33 ριμπάουντ (20-13), 18 ασίστ, 21 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.