Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

, Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό)

Δύσκολα έβαλε ο ΑΟ Μεθώνης στον Απόλλωνα Καλαμάτας, με την καλαματιανή ομάδα να ανεβάζει στροφές στο τελευταίο 20λεπτο και με δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, να σημειώνει την 6η της νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ τοπικής και να φτάνει τους 21 βαθμούς.

Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για τους καλαματιανούς, που είδαν την Μεθώνη να τους κοντράρει στα ίσια επί 70 λεπτά και να αποδεικνύει για πιο λόγο βρισκόταν μέχρι πρότινος στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους, είχαν υπομονοί και «χτύπησαν» στα τελευταία λεπτά με τους Μπάκα και Δαλκαφούκη να χρίζονται σκόρερ και τον δεύτερο να φτάνει τα 9 γκολ στην Α΄ τοπική, όντας ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας.

Όσο για την Μεθώνη, το πάλεψε μέχρι τέλους, θα μπορούσε να «κλέψει» το ματς αν ήταν πιο αποτελεσματική στα στημένα αλλά είδε τους Σούλα και Πουλάκο να κλείνονται πολύ καλά από την άμυνα του Απόλλωνα και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να αποδώσουν στρωτό ποδόσφαιρο και τον Απόλλωνα να έχει μια ελαφριά υπεροχή.

Ωστόσο οι άμυνες ήταν πολύ σφιχτές, με αποτέλεσμα να δούμε λίγες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, κάτι το οποίο άλλαξε στο β΄ μέρος.

Η είσοδος του Μπάκα έδωσε μεγαλύτερη επιθετική πνοή στον Απόλλωνα, την ίδια ώρα που η Μεθώνη έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα του β΄ μέρους.

Παρ’ όλα αυτά, ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές μετά το 70΄, είχε δοκάρι με τον Καραχάλιο στο 75΄ και στο 83΄ ο Μπάκας άνοιξε το σκορ.

Ο Δαλκαφούκης στο 93΄ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» με ένα απίστευτο σε δυσκολία και σε θέαμα γκολ, με το 2-0 να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

17΄ φάουλ του Σαμπάνι, κεφαλιά του Σούλα, η μπάλα στα χέρια του Γιακουμή

21΄ κόρνερ του Σπανού από δεξιά, προβολή του Παχή στο 2ο δοκάρι, άουτ η μπάλα

34΄ φάουλ του Σούλα, στην αγκαλιά του Γιακουμή

40΄ φάουλ του Βασιλόπουλου λίγο έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα

48΄ μακρινό σουτ του Κουντάνη, άουτ

51  κόρνερ του Σαμπάν, ο Πουλάκος κάνει το γυριστό σουτ στην καρδιά της άμυνας με το αριστερό αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ

68΄ ωραία ατομική ενέργεια Μπάκα και σουτ συρτό από το ύψος  της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει σταθερά ο Μίντζηρας

71΄ ο Παπαθεοδώρου κερδίζει τις κόντρες από δεξιά και κάνει τη σέντρα σουτ, ο Μίντζηρας διώχνει με υπερένταση

75΄ κόρνερ του Σπανού από δεξιά, μετά από εναέριες κόντρες ο Καραχάλιος πιάνει δυνατή κεφαλιά αλλά στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μίντζηρα

83΄ ΓΚΟΛ 1-0 κόρνερ του Βασιλόπουλου από δεξιά, ο Δασκαλάκης αφήνει στο 1ο δοκάρι έξυπνα τη μπάλα να περάσει από όλους και ο Μπάκας στη «καρδιά» της άμυνας με πλασέ στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μίντζηρα

88΄ διαγώνιο σουτ του Δαλκαφούκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μίντζηρα

93΄ ΓΚΟΛ 2-0 από ωραία κάθετη του Σπανού ο Δαλκαφούκης φεύγει στα αριστερά της περιοχής, αποφεύει υπέροχα δυο αντιπάλους στην γραμμή του άουτ και από δύσκολη γωνία κάνει το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο απέναντι «Γ» του Μίντζηρα!

Άψογη η διαιτησία του Νικολόπουλου (Τσιλίκας, Αράπης).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σακελλαρόπουλος): Γιακουμής, Κακαλής, Δασκαλάκης, Παχής, Βασιλόπουλος (87΄ Καραβίτης),  Κουντάνης, Παπαθεοδώρου (93΄ Καρύδης), Παναγάκης (46΄ Μπάκας), Δαλκαφούκης, Σπανός (93΄ Τριανταφυλλίδης), Καραχάλιος

ΜΕΘΩΝΗ (Κοσυφολόγος): Μίντζηρας, Τομαράς, Καγιανάς (66΄ λ. τρ. Βασιλόπουλος), Παπανικολόπουλος, Κουτίβας, Σαμπάνι, Παπαδημητρίου (74΄ Μπάμπαλης), Ηλιόπουλος, Πουλάκος, Πεΐδης, Σούλα (87΄ Ζόμπολος)

, Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό) , Απόλλωνας Καλαμάτας-Μεθώνη 2-0: «Λύγισε» τον αξιόμαχο ΑΟΜ στο τελευταίο 20λεπτο (φωτό)