Απόλλωνας Καλαμάτας- ΑΕ Μάνης 2-0: Είχε αποτελεσματικότητα και Γιακουμή (φωτο)

, Απόλλωνας Καλαμάτας- ΑΕ Μάνης 2-0: Είχε αποτελεσματικότητα και Γιακουμή (φωτο)

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας πήρε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Μάνης στην πρεμιέρα της Α’ τοπικής, στο γήπεδο Ασπροχώματος.

Το νεανικό συγκρότημα του Τάκη Σακελλαρόπουλου παρουσίασε την αποτελεσματικότητα που έλειψε από τους Μανιάτες οι οποίοι είχαν τις στιγμές τους στο ματς αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Παναγιώτη Γιακουμή.

Ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε με 14 παίκτες στην αποστολή και η Μάνη με 15 λόγω του θέματος με την έκδοση των δελτίων από την ΕΠΟ, με τις δυο ομάδες, τους αξιωματούχους του αγώνα και τον κόσμο να τιμούν τη μνήμη του πρόωρα χαμένου Κώστα Αργυρόπουλου με τήρηση ενός λεπτού σιγής πριν την έναρξη του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και έφτασαν κοντά στο γκολ με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου όταν ο Τζανετέας έκανε σέντρα σουτ και η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκών αφού ο Γιακουμής την βρήκε με τα ακροδάχτυλα και της άλλαξε πορεία.

Στο 23’οι Μανιάτες απείλησαν εκ νέου όταν ο Χελάς έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Φετάχου να βρίσκει την μπάλα στην κίνηση αλλά το πλασέ του να βρίσκει σε σώματα.

Ο Απόλλωνας ευτύχησε να βρει δίχτυα στην πρώτη μεγάλη φάση που δημιούργησε στο ματς στο 25ο λεπτό. Ο Μπούνας γύρισε την μπάλα στον Καρύδη ο οποίος με συρτό σουτ στη δεξιά γωνία του Αντωνόπουλου έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή φάση στο β’ μέρος όταν στο 52΄ ο Νικολόπουλος βρήκε με κάθετη τον Γιακουμή που σούταρε με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο το Αντωνόπουλου.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 55’ όταν ο Χελάς έπιασε την κεφαλιά αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί ενώ το έργο τους έγινε δυσκολότερο στα τελευταία λεπτά καθώς στο 77’ ο Τζανετέας είδε τη κόκκινη κάρτα του Ψηλοπαναγιώτη για ανατροπή του Πανταζή που βρισκόταν σε θέση για γκολ.

Ωστόσο ακόμη και με δέκα, η Μάνη είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο 83’ αλλά ο Γιακουμής είπε “οχι” σε διαδοχικά σουτ των Μπέρμπερη, Χελά’.

Ο τίτλοι τέλους μπήκαν στο 92’ όταν ο Γιακουμής με ατομική προσπάθεια από αριστερά και διπλό τελείωμα μετά την πρώτη απόκβρουση του Αντωνόπουλου, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Βοηθοί: Σ. Αθανασοπούλου, Γ. Μιχαλόπουλος

Απόλλων Καλαμάτας (Σακελλαρόπουλος): Γιακουμής Παν., Μπούνας, Καραΐσκος (85′ Χιώτης), Νικολόπουλος, Κώστας, Κοσμόπουλος, Κοντογόνης (61′ Σεντεμέντες), Καρύδης, Πανταζής, Μανωλόπουλος, Γιακουμής Γιάν.

ΑΕ Μάνης (Δρούγας): Αντωνόπουλος, Πουλάκος (47′ Δουρούμης), Γεωργίκος (λ.τρ. 33′ Χατζηπαναγιώτης), Γιαννής, Κλουβάτος, Τζανετέας, Φετάχου (70′ Κοντός), Μπέρμπερη, Μουστάκας, Αλεξανδρόπουλος, Χελάς