Απόλλωνας Καλ.- Ομόνοια 0-0: Δεν λυγίζει… (φωτο)

, Απόλλωνας Καλ.- Ομόνοια 0-0: Δεν λυγίζει… (φωτο)

Πολύτιμη ισοπαλία για την Ομόνοια-η 3η σε ισάριθμα ματς- αν και αγωνίστηκε για μισή ώρα με παίκτη λιγότερο

Πολύτιμη ισοπαλία, την 3η της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της A’ τοπικής Μεσσηνίας, πήρε η Ομόνοια κρατώντας στο 0-0 τον Απόλλωνα Καλαμάτας, ο οποίος είχε τις πρώτες του βαθμολογικές απώλειες στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για μισή ώρα με παίκτη λιγότερο αλλά άντεξαν στην πίεση της ομάδας του Τάκη Σακελλαροπούλου, η οποία είχε τη μεγάλη ευκαιρία με φάουλ του Μανωλόπουλου στο δοκάρι, άλλα δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ.

Η Ομόνοια, όπως συνέβη και στο ματς με την Μάνη έδειξε σκληρό καρύδι, αυτή τη φορά παρουσιάστηκε συμπαγής αμυντικά και έδειξε πως διαθέτει τα στοιχεία για να κάνει μια καλή πορεία στην κατηγορία.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στο παιχνίδι και Ομόνοια ήταν αυτή που έκανε την πρώτη τελική με σουτ του Τζανετάκου που δεν δυσκόλεψε τον Γιακουμή. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 6ο λεπτό όταν ο Κοσμόπουλος έπιασε κεφαλιά άουτ από σέντρα του Γιακουμή ενώ η επόμενη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε στο 28ο λεπτό με τον Μανωλόπουλο να πιάνει γεμάτα το σουτ αλλά τον σταθερό Σταματίου να είναι στη σωστή θέση και να μπλοκάρει.

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στην Ομόνοια η οποία δημιούργησε τρεις καλές φάσεις για να μπει μπροστά στο σκορ. Η πρώτη στο 39’ όταν ο Γεωργόπουλος μπήκε από αριστερά σούταρε αλλά έδιωξε ο Γιακουμής, η επόμενη στο 43’ όταν κεφαλιά του Μπάλα από φάουλ του Γεωργοπούλου μπλοκάρε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα και ακριβώς με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου κεφαλιά άουτ του Πάντου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ξεκίνησε με δύο αλλαγές (Πουλουπάτης και Αγγελόπουλος) και απείλησε με κεφαλιά άουτ του Καρύδη από σέντρα του Μπούνα. Η Ομόνοια απάντησε με σουτ του Τζανετάκου στο 52’ το οποίο μπλόκαρε ο Γιακουμής.

Η μεγαλύτερη φάση για τους γηπεδούχους ήρθε με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα όταν ο Μανωλόπουλος με φάουλ βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Σταματίου.

Στο 64’ άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα καθώς ο Γαβράς είδε σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Καυκά για μαρκάρισμα στον Πανταζή και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Απόλλωνας αύξησε την πίεση ενώ οι φιλοξενούμενοι οχυρώθηκαν γύρω από τα καρέ του Σταματίου και δεν κινδύνευσαν πέρα από ένα σουτ του Γιακουμή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων στο 80’ και ένα πλασέ άουτ του Πανταζή στο 86’.

Απόλλωνας Καλαμάτας: Γιακουμής, Μπούνας, Αδαμόπουλος (64’ Κουρετζής), Νικολόπουλος, Κώστας (46’ Πουλουπάτης), Κοσμόπουλος, Καραΐσκος (46’ Αγγελόπουλος), Καρύδης, Πανταζής, Μανωλόπουλος, Γ. Γιακουμής

Ομόνοια: Σταματίου, Κοστρίβας, Μπούνας, Δημητρίου, Γαβράς, Μπάλας, Μπαζάνης, Μάλαμας (77’ Κωστόπουλος), Τζανετάκος (64’ Διονυσόπουλος), Γεωργόπουλος (53’ Μπαρσελό).