Γ' ΕΘΝΙΚΗ

, ΑΟ Διαβολιτσίου- Αμβρακικός Λουτρού 6-1: Πέταγαν φωτιές οι “νερατζούρι”- Ιστορική εξάρα στην Γ’ Εθνική (φωτο)

Με μία ονειρώδη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Διαβολιτσίου διέλυσε 6-1 τον Αμβρακικό Λουτρού στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του στις Εθνικές κατηγορίες και την πρώτη στην εφετινή σεζόν μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας στη Ναύπακτο.

Με δύο γκολ από τον Κώστα Ηλιόπουλο και σκόρερ ακόμα τους Πάγια, Στραβάκο, Πιτσιλή, Βλάχο, η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη έκανε φύλλο και φτερό τον Αμβρακικό ο οποίος κατάφερε να κρατήσει στο 1-1 τους νερατζούρι στο ημίχρονο ελπίζοντας σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Το ξέσπασμα όμως των γηπεδούχων στο γήπεδο Μελιγαλά, με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, έφερε την θριαμβευτική εξάρα που δίνει άλλον αέρα στην ομάδα ενόψει της δύσκολης συνέχειας και του ματς που ακολουθεί την προσεχή Τετάρτη στην Πάτρα με την Παναχαϊκή.

, ΑΟ Διαβολιτσίου- Αμβρακικός Λουτρού 6-1: Πέταγαν φωτιές οι “νερατζούρι”- Ιστορική εξάρα στην Γ’ Εθνική (φωτο) , ΑΟ Διαβολιτσίου- Αμβρακικός Λουτρού 6-1: Πέταγαν φωτιές οι “νερατζούρι”- Ιστορική εξάρα στην Γ’ Εθνική (φωτο)

Το ματς

Ο Μάρκος Στεφανίδης παρέταξε το Διαβολίτσι με διάταξη 4-3-3, με τον Μαρσέλο κάτω από τα γκολπόστ, Ζόζεφ, Θώδη στα άκρα της άμυνας, Μπαλόπουλο, Καντούτση κεντρικούς αμυντικούς, τριάδα στα χαφ τους Πιτσιλή, Στραβάκο, Δημητρίου, δεξιά τον Γουερέ, αριστερά τον Πάγια και στην κορυφή τον Κώστα Ηλιόπουλο.

Οι νερατζούρι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό είχαν την πρώτη τελική με κεφαλιά του Πιτσιλή να περνάει λίγο άουτ. Η επιθετική πίεση απέδωσε τελικά στο 7ο λεπτό όταν ο Γουερέ έκανε τη σέντρα και ο Ηλιόπουλος με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια στον Κουτρούμπα γράφοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στα πρώτα λεπτά έψαχναν τα πατήματα τους, είχαν άμεση απάντηση καθώς στην επόμενη επίθεση κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ, ο Μαρσέλο απέκρουσε ασθενώς με τον Σπανό να παίρνει το “ριμπάουντ” και να κάνει το 1-1.

Η γρήγορη ισοφάριση επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να συνεχίσουν την αμυντική τους τακτική και να προσπαθούν να βρουν την κόντρα με τον Μπουλάτοβιτς από τη δεξιά πλευρά.

Από δεξιά κυρίως ήταν και η ανάπτυξη του Διαβολιτσίου με τον Ζόζεφ να ανεβαίνει όλη την πλευρά αλλά και τον Γουερέ να παίρνει πολλές προσπάθειες.

Στο 20ο λεπτό ο Ζόζεφ έκανε σέντρα-σουτ και ο Κουτρούμπας έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ προ του Πάγια που είχε πάρει θέση στο δεύτερο δοκάρι ενώ στο 27ο λεπτό ο Γουερέ κινήθηκε παράλληλα με τη γραμμή της περιοχής και έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά από το οριζόντιο.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους και ήταν η κορυφαία μετά το γκολ, όταν στο 30ο λεπτό έγινε λάθος στη μεσαία γραμμή, πήρε την μπάλα ο Μπουλάτοβιτς και έσπασε στο Σπανό ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Μαρσέλο αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Γρήγορο γκολ και στο β’

Ο Μάρκος Στεφανίδης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο τοποθετώντας τον Βέλλη στα αριστερά της επίθεσης και από τις πρώτες φάσεις φάνηκε η διάθεσή του να παίξει κυρίως από αυτή την πλευρά με τον Πάγια εσωτερικό χαφ.

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα το γκολ δεν άργησε να έρθει για τον ΑΟΔ καθώς στο 48’ ο Ζοζέφ σέντραρε, ο Κουτρούμπας έκανε λάθος έξοδο με την μπάλα να καταλήγει στον Πάγια ο οποίος με κεφαλιά τροφοδότησε τον Γουερέ, που με την σειράς του βρήκε ψύχραιμα τον Στραβάκο για το 2-1!

Ο ΑΟΔ συνέχισε να πιέζει ψηλά και στο 50’ ο Κώστας Ηλιόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-1 βάζοντας ουσιαστικά τέλος στα όποια όνειρα των φιλοξενούμενων. Ο Πάγια για έκανε την κούρσα από αριστερά έκοψε την κατάλληλη στιγμή και ο πρώην επιθετικός της Καλαμάτας με άπιαστο πλασέ έκανε το 3-1 στο 50’.

Χωρίς άγχος πλέον οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται κατά κύματα και στο 63’ ο Γουερέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά ενώ είχε τη δυνατότητα να πλασάρει απευθείας προτίμησε να πασάρει αδύναμα στον Ηλιόπουλο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πάγια έκλεψε την μπάλα από αριστερά μπήκε στην περιοχή με τους αμυντικούς να καθυστερούν να κλείσουν τους χώρους και με πλασέ έκανε το 4-1, στο 64ο λεπτό.

Οι πρώτες καλές φάσεις για τους φιλοξενούμενους στο β’ μέρος ήρθαν σε ένα δίλεπτο στο 70’ από δυο σουτ του Τσίνα που έβγαλε ο Μαρσέλο. Το ματς στα τελευταία λεπτά άρχισε να σβήνει καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάλαβαν πως δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν τη μοίρα τους, αλλά παρόλα αυτά το Διαβολίτσι βρήκε δύο ακόμα γκολ.

Στο 81’ μετά από κόρνερ η μπάλα κετέληξε στον Ηλιόπουλο που πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε χωρίς όμως να απομακρυνθεί και ο Πιτσιλής μέσα απο έναν όμιλο παικτών έκανε το 5-1. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο σουτ με τον Μπουλάτοβιτς αλλά ο Μαρσέλο ήταν ανίκητος.

Το κερασάκι στην τούρτα με το 6-1 ήρθε στο 89’ με αντεπίθεση του Βλάχου που έκανε 30 μέτρα με την μπάλα και εκτέλεσε εύστοχα ενώ ο ΑΟΔ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες καθώς είχε αποχωρήσει στα τελευταία λεπτά με τραυματισμό ο Μπαλόπουλος και οι γηπεδούχοι δεν είχαν δικαίωμα για άλλη αλλαγή.

Διαιτητής: Πετρόπουλος (Αχαΐας), Βοηθοί: Παπαδιονυσίου (Αχαΐας), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Διαβολίτσι: Μαρσέλο, Ζόζεφ, Θώδης, Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Πιτσιλής, Στραβάκος (70’ Βλάχος), Δημητρίου (46’ Βέλλης), Γουερέ (79’ Σουλαντίκας), Ηλιόπουλος, Πάγια (79’ Κρεμμύδας).

Αμβρακικός Λουτρού: Κουτρούμπας, Ζαγγελιδης, Σκύφτας, Τσώκος, Κακιώνης (67’ Κάτζιος), Καραλής, Μπουλάτοβιτς, Κωνσταντινίδης (65’ Τσίνα), Σπανός (83’ Τρομπούκης), Γκουγκούλης, Ιωαννίδης (83’ Κατσίμπας).