Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Αναγέννηση Άρτας – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-3: Έχτισε γεφύρι παραμονής

, Αναγέννηση Άρτας – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-3: Έχτισε γεφύρι παραμονής

Ο ΑΟ Διαβολιτσίου πήγε διαβασμένος και αποφασισμένος στην Άρτα για το μεγάλο διπλό που θα τον εδραίωνε στις κορυφαίες θέσεις στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής και τα κατάφερε με το πλέον εμφατικό τρόπο.

Οι νερατζούρι με γκολ των Μουλιάτου, Ηλιόπουλου και Χαρλέπα, επιβλήθηκαν 3-0 της Αναγέννησης Άρτας, ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας και στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Παναιγιάλειο που ακολουθεί θα έχουν την δυνατότητα να σφραγίσουν την παραμονή της στην κατηγορία και να κυνηγήσουν μέχρι το φινάλε το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Ο ΑΟΔ έλεγξε το παιχνίδι απέναντι στους γηπεδούχους οι οποίοι έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για την παραμονή, χτύπησε σε καίρια σημεία του αγώνα και έφυγε με το σπουδαίο τρίποντο.

Η Αναγέννηση μπήκε καλά στο ματς και απείλησε με τελικές απο τον Σχισμένο στο 3′ και τον Κραμπή στο 12′, αλλά οι Μεσσήνιοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 22ο λεπτό, απείλησαν, με τον Ηλιόπουλο όμως να μη βρίσκει την μπάλα σε καλή θέση, μετά τη σέντρα του Μιχαλόπουλου.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γιώργος Μουλιάτος προειδοποίησε παίρνοντας την κεφαλιά μετά από κακή έξοδο του Μαλίζογλου, χωρίς να βρεί στόχο, κάτι όμως που έκανε στο 27ο λεπτό. Ο Ηλιόπουλος τον βρήκε με ωραία κάθετη και ο εξτρεμ του ΑΟΔ πλάσαρε διαγώνια για το 0-1.

Ο Μουλιάτος που ήταν πηγή κινδύνων ήταν πρωταγωνιστής και στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, στο 45ο λεπτό, όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Μυσιούδης τον ανέκοψε λίγο πριν εκτελέσει.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε δυνατά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως το ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Αναστασιάδη στο 47ο λεπτό, έδιωξε δύσκολα ο Καπατσώρης με γροθιές, ενώ τρία λεπτά αργότερα, και πάλι ο Αναστασιάδης πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Παπακίτσου, όμως από πολύ καλή θέση σημάδεψε άουτ.

Η ορμή των γηπεδούχων ξεθύμανε και το Διαβολίτσι χτύπησε για δεύτερη φορά πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Ηλιόπουλος πίεσε ψηλά, έκλεψε και πλάσαρε τον Μαλίζογλου γράφοντας το 0-2, διαγράφοντας κάθε σκέψη των γηπεδούχων για επιστροφή στο ματς.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους νερατζούρι ήρθε στο 79ο λεπτό όταν ο Χαρλέπας, έκανε την ντρίπλα πάνω στο Ζίτοβιτς, και εκτέλεσε ωραία, γράφοντας το 0-3.

Διαιτητής : Γιούργας (Κέρκυρας)
Βοηθοί : Μερκούρης (Κέρκυρας) – Μιχαλάς (Κέρκυρας)

Αναγέννηση Άρτας (Λαυδαριάς) : Μαλίζογλου, Μπόκος (78′ Ζίτοβιτς), Κατσιγιάννης (78′ Βασίλας), Μυσιούδης, Σχισμένος, Γούλας, Μπότσαρης, Κραμπής, Παπαδόπουλος (69′ Παπακίτσος Αλ.), Αναστασιάδης (90′ Αρτέμης), Παπακίτσος Δ. (90′ Τσιώλας)

ΑΟ Διαβολιτσίου (Στεφανίδης) : Καπατσώρης, Θώδης, Βέλλης (83′ Γκελγκέρια), Πιτσιλής, Καντούτσης, Μουλιάτος (83′ Φασουλής), Μπαλόπουλος, Μιχαλόπουλος (69′ Χαρλέπας), Ηλιόπουλος, Στραβάκος, Ντα Σίλβα (53′ Δημητρίου)