Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Αίας Γαστούνης – ΑΟ Διαβολιτσίου 5-0: Από το κακό στο χειρότερο…

, Αίας Γαστούνης – ΑΟ Διαβολιτσίου 5-0: Από το κακό στο χειρότερο…

Το αρνητικότερο σερί της ιστορίας του τρέχει από το απόγευμα της Τετάρτης ο ΑΟ Διαβολιτσίου που υποχρεώθηκε σε νέα ήττα και μάλιστα με το βαρύ 5-0 από τον Αίαντα στη Γαστούνη.

Οι νερατζούρι ηττήθηκαν για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και πλέον στο δεύτερο γύρο καλούνται να κάνουν πορεία πρωταθλητισμού προκειμένου να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Για τους γηπεδούχους η νίκη ήταν εξάποντο στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν στην κατηγορία και μάλιστα η ευρεία διαφορά στο σκορ τους δίνει και πλεονέκτημα σε πιθανές ισοβαθμίες.

, Αίας Γαστούνης – ΑΟ Διαβολιτσίου 5-0: Από το κακό στο χειρότερο… , Αίας Γαστούνης – ΑΟ Διαβολιτσίου 5-0: Από το κακό στο χειρότερο…

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο 20λεπτο ο Αίαντας άνοιξε το σκορ από μια στατική φάση, όταν από κόρνερ του Σταθάτου ο Παπαχριστόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Βασιλειάδη που βρήκε την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να διώξει. Το κακό για τον ΑΟΔ ήταν ότι στο λήξη του ημιχρόνου δέχτηκε και δεύτερο τέρμα από τον Σταθάτο ενώ νωρίτερα ο Ηλιόπουλος είχα φτάσει κοντά στην ισοφάριση.

Στο δεύτερο μέρος, οι Μεσσήνιοι, που αγωνίστηκαν με απουσίες (Καντούτσης, Μπαλόπουλος, Γουέσλεϊ) πήραν ρίσκα και ο Αίας βρήκε χώρους να χτυπήσει τρεις φορές μετά το 70′.

Το φίλμ του αγώνα απο το ilia.news

3′: Ο Βίλλιος έχασε τη μπάλα στην έξοδο, σουτ του Τσιγαρίδη μέσα από την περιοχή, πάνω στον Παπαχριστόπουλο, κόρνερ.
5′: Σουτ του Σταθάτου μέσα από την περιοχή άουτ.
20′: Σέντρα σουτ του Σταθάτου λίγο άουτ.
25′: Κόρνερ του Σταθάτου, κεφαλιά του Παπαχριστόπουλου, η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος πριν διώξει ο Βασιλειάδης.
32′: Σέντρα του Τσιγαρίδη από δεξιά, κεφαλιά του Μουλιάτου στο δοκάρι, από κοντά δεν μπόρεσε ο Ηλιόπουλος.
44′: Από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Αίαντα και σουτ του Σταθάτου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα.
50′: Εξ’ επαφής σουτ του Καράγιωργα στο οριζόντιο δοκάρι.
65′: Μόνος του από το σημείο του πέναλτι ο Αλεξανδρής, σουτ άουτ.
70′: Σουτ του Παπαχριστόπουλου στα δίχτυα.
86′: Κόρνερ του Σταθάτου, κεφαλιά του Τσιρίκου στα δίχτυα.
90′: Σουτ του Ηλιόπουλου σε κόρνερ ο Βίλλιος
91΄: Προσποίηση και σουτ του Σταθάτου από το ύψος της περιοχής, στα δίχτυα.

Αίας Γαστούνης: Βίλλιος, Χριστοφοράτος, Τριανταφυλλόπουλος, Βατσής, Τσακοπιάκος, Καράγιωργας (52′ Κάρδαρης), Τσιρίκος, Κουλούρης, Παπαχριστόπουλος (80′ Μουτσάι), Σταθάτος, Πυρρής (85′ Μαργαρίτης).

ΑΟ Διαβολιτσίου: Βασιλειάδης, Σταματελόπουλος (65′ Ντελής), Βέλλης, Δημητρίου, Πιτσιλής (46′ Αλεξανδρής), Μπούνας (80′ Αρβανίτης), Στραβάκος (54′ Ορλάντο), Τσιγαρίδης (80′ Σάλα), Μουλιάτος, Ηλιόπουλος, Θώδης.