Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Αγκαλιά με την άνοδο η Ομόνοια- Τα παιχνίδια της Α1 τοπικής

, Αγκαλιά με την άνοδο η Ομόνοια- Τα παιχνίδια της Α1 τοπικής

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή στην Α1 τοπική κατηγορία μετά και το πέρας της 19ης αγωνιστικής, όπου τα φαβορί κατά κύριο λόγο επικράτησαν.

Το κίνητρο διαδραμάτισε κομβικό ρόλο στις σημερινές αναμετρήσεις, όπου οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και είναι χαρακτηριστικό πως μόνο ένας εξ αυτών δεν κέρδισε.

Ας δούμε λοιπόν τα αποτελέσματα και αν συνεχεία όλα όσα διαδραματίστηκαν στα πέντε σημερινά γήπεδα, όπου υπήρχε δράση.

«Ντόρτια» ανόδου στην Χώρα

Στην Χώρα, ο Παπαφλέσσας δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες και επιβλήθηκε με 4-1 τον Αστέρα Αρφαρών, που βρίσκεται πλέον σε εξαιρετικά δεινή βαθμολογική θέση.

Το συγκρότημα του Λυκούργου Ανδρώνη πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση και έφτασε άνετα στην επικράτηση έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τσέρτο που σκόραρε δις, στο 41’ και στο 44’.

Νωρίτερα, ο Γκαντεντασβίλι είχε ανοίξει το σκορ και ο Καρούμπας σημείωσε το 2-0 στο 36’.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Γιαννακούντζο στο 55ο λεπτό της συνάντησης.

Τον σκόρπισε στους πέντε ανέμους…

Τη νίκη της ημέρας σημείωσε ο Χανδρϊναικός συντρίβοντας στο Σουληνάρι τον Πανιώνιο της Καλαμάτας με σκορ 5-0.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Θανάση Κόντο που πέτυχε χατ τρικ, πέτυχαν την μεγαλύτερη σε εύρος επικράτηση τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Σαχινάι και Μπουντάς πρόσθεσαν επίσης το όνομα τους στη λίστα των σκόρερ, με το συγκρότημα του Πέτρου Χιώτη να πραγματοποιεί αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του, ατενίζοντας το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Τρίποντο οξυγόνο με Εμμανουήλ

Το κίνητρο της επιβίωσης αποδείχθηκε μεγαλύτερο από αυτό της ανόδου και η ΑΕΚ Καλαμάτας έκαμψε την αντίσταση του Νέου Άρεως με σκορ 3-1.

Όλα τα γκολ των νικητών σημείωσε ο Εμμανουήλ, δίνοντας φιλί «ζωής» στην ομάδα του που με τη νίκη αυτή πέρασε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι ανάσαναν… βαθμολογικά, κόβοντας τα φτερά των φιλοξενούμενων, που γνωρίζοντας δεύτερη διαδοχική εκτός προγράμματος ήττα βλέπουν το τρένο της ανόδου να χάνεται…

Δια πυρός και σιδήρου η πρωτοπόρος

«Buzzer beater» για την Ομόνοια, που πήρε το καλαματιανό ντέρμπι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων επικρατώντας 2-1 του Ολυμπιακού της Καλαμάτας.

Χρυσός σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, ήταν ο συνήθης ύποπτος Τζανετάκος με εκτέλεση φάουλ στο 94’.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προηγηθεί με τον Κουκέα στο 46’, για να ισοφαρίσουν οι παίκτες του Γιώργου Αργυρόπουλου με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα δια ποδός Μπαρτσελό.

Με τον τρόπο αυτό η Ομόνοια διατηρήθηκε στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Ολυμπιακός παρέμενε στα χαμηλά στρώματα και μπήκε σε …περιπέτειες αναφορικά με την παραμονή του στην κατηγορία.

Του έκοψε την φόρα

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας, ο Ηρακλής Καλαμάτας επικράτησε 2-1 του Πεταλιδίου στο γήπεδο «Παναγιώτης Μπαχράμης».

Με τον τρόπο αυτό οι γηπεδούχοι διατήρησαν ζωντανές τις όποιες ελπίδες τους για άνοδο, φρενάροντας παράλληλα τον Απόλλωνα, που παρόλα αυτά διατηρήθηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.