Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

«Ντόρτια» ελπίδας για Ηρακλή, βήμα ανόδου η Θύελλα

, «Ντόρτια» ελπίδας για Ηρακλή, βήμα ανόδου η Θύελλα

Με το ένστικτο της επιβίωσης να διαδραματίζει καταλυτικό ρόλο στην αναμέτρηση ο Ηρακλής, επικράτησε 4-2 του Δωριέα Δωρίου και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή.

Έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Κώστα Μανδραπηλία που σημείωσε χατ τρικ, σκοράροντας για τέταρτο διαδοχικό ματς, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση πιο εύκολα από όσο φανερώνει το τελικό αποτέλεσμα απέναντι στο νεανικό σύνολο του Δωρίου.

Το συγκρότημα του Γιώργου Λυδιώτη συνδύασε το θέαμα με την ουσία φτάνοντας στην σπουδαία επικράτηση με εξαιρετικής ομορφιάς τέρματα έδειξε πως αδικείται από την τελευταία θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Η τριφυλιακή ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί με την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα με σουτ του Μανδραπήλια.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε από τα έντεκα βήματα, με τον Πάγια να στέλνει στην …απέναντι τον Ρακόπουλο και να ισοφαρίζει στο 25’.

Ο έμπειρος στράικερ του Ηρακλή έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του στην εκπνοή του πρώτου μέρος και με τον τρόπο αυτό το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 2-1.

Στο 53ο λεπτό της συνάντησης, ο Γιάννης διεύρυνε το προβάδισμα για το 3-1, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γεωργιόπουλος μείωσε για το Δώριο σε 3-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Το κερασάκι στην …τούρτα ήρθε στο 87′ με έξοχη ψηλοκρεμαστή λόμπα του Μανδραπήλια να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα ματς διαφήμιση για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Ρακόπουλος, Τζαβάλας (62′ Μαδούρης), Κονόμη (90′ Τσάπο), Κίτος, Αριδάς, Μπακόπουλος, Μανδραπήλιας, Ντέρκα, Σιγέρη (69′ Μπράβος), Γιάννης, Αντωνόπουλος (92′ Γεωργιόπουλος).

ΔΩΡΙΕΑΣ ΔΩΡΙΟΥ: Γαρδίκας, Τασσόπουλος, Παπαδόπουλος, Λιόγας, Μπούρδος, Μπόρα, Γεωργιόπουλος, Γκρίτζαλης, Γκογκοάσα, Πάγια, Παναγάκης (59′ Κουλλόλι).

Τρίποντο ουσίας για την Θύελλα

Την ίδια ώρα στο γήπεδο της Κορώνης η Θύελλα Χαρακοπιού επέστρεφε στις επιτυχίες καταβάλλοντας την αντίσταση της Φυτείας με σκορ 2-1.

Στο ντεμπούτο του Γιάννη Γεωργιτζίκη στον πάγκο των γηπεδούχων στέφθηκε με επιτυχία, καθώς η νέα του ομάδα επανήλθε –έστω και προσωρινά- στην προνομιούχο τριάδα και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για άνοδο στην Α τοπική.

Ο Βασιλογιαννακόπουλος άνοιξε το σκορ στο 25′, για να ισοφαρίζει ο Κωστέας στο 27′.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο γκολ που τους χάρισε τη νίκη διά ποδός Κούτρη, στο 54ο λεπτό της συνάντησης.

Στον αντίποδα, η Φυτεία επιστρέφει με άδεια χέρια από την Κορώνη, παραμένοντας σε εξαιρετική δεινή βαθμολογική θέση και στις εναπομείναντες εφτά αγωνιστικές καλείται να σώσει την παρτίδα.

Το κυρίως μενού της 19ης ημέρας σερβίρεται αύριο με τις υπόλοιπες πέντε αναμετρήσεις να ξεκινούν στις 15:30.