Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Α.Ε.Κ. – Πανιώνιος 4-1: Ξέσπασε και ανάσανε!

, Α.Ε.Κ. – Πανιώνιος 4-1: Ξέσπασε και ανάσανε!

Σημαντική νίκη, την πρώτη στη σεζόν, που την έφερε για πρώτη φορά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε η Α.Ε.Κ. η οποία “συνέτριψε” τον Πανιώνιο με 4-1 στο γήπεδο Δυτικής Παραλίας.

Ο Πανιώνιος… άγγιξε το γκολ στο 16′, αλλά το σουτ του Π. Κώστα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αναστασόπουλου και αφού δεν έγινε το 0-1, έγινε το 1-0 στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ο Παπαδέας έκανε ωραίο γύρισμα από δεξιά και ο Παπαλάμπρος που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας κατάφερε να νικήσει τον Ρακόπουλο.

Το 2-0 ήρθε στο 25′ όταν ο Τσικρικάς έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά, “άδειασε” τον αντίπαλο τερματοφύλακα και… σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Χριστόπουλο, ο οποίος ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο ξεκίνημα της φάσης, πάντως, οι παίκτες και ο πάγκος του Πανιωνίου διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι ο Τσικρικάς ήταν σε αντικανονική θέση.

Η φάση που έκρινε κατά πολύ την αναμέτρηση έγινε στο 37′, όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρακόπουλου με απευθείας κόκκινη για εξύβριση στον δεύτερο βοηθό.

Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα την “καυνέρυθρη” εστία υπερασπίστηκε ο επιθετικός, Στραβάκος, ενώ στο δεύτερο μέρος επιστρατεύτηκε ο Αργυράκης, ο οποίος δεν ήταν στο γήπεδο και κλήθηκε εκτάκτως να βοηθήσει.

Αν και με 10 παίκτες ο Πανιώνιος πίεσε αναζητώντας το γκολ που θα του έδινε την ευκαιρία να μπει ξανά στο ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι στο 58′ μπήκαν τέλος στις όποιες ελπίδες του για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Κατσαρός επιχείρησε σέντρα-σουτ από δεξιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Αργυράκη, αφού πρώτα χτύπησε στο απέναντι δοκάρι κι εν συνεχεία στα χέρια του πριν καταλήξει στα δίχτυα (3-0).

Στο 80′ ο Στραβάκος με πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 3-1 για τους “κυανέρυθρους”, ενώ το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε τρία λεπτά αργότερα όταν ο Ρούσεφ έκανε το γύρισμα στον Χρόνη και αυτός σκόραρε σε κενή εστία.

Α.Ε.Κ. (Πέτρος Χιώτης): Αναστασόπουλος, Πλαγιανός, Γερμάνης, Διπλάρης, Παπαδέας, Χρόνης, Χριστόπουλος (77′ Δημητρίου), Κουτουμάνος (88′ Αγγελόπουλος), Παπαλάμπρος (69′ Χρεββατόπουλος), Κατσάκος (82′ Ρούσεφ), Τσικρικάς.

Πανιώνιος (Γιώργος Μηλίτσης): Ρακόπουλος, Ψαρράς (48′ Αργυράκης), Γιάνναρης, Ηλιόπουλος (62′ Πραστέλλας), Γεωργακόπουλος, Π. Κώστας (65′ Καλόμαλος), Κοντοθανάσης, Μ. Κώστας, Στραβάκος (88′ Γαλέας), Σεφεράσι, Καρούμπας.

Διαιτητής: Α. Καυκάς / Βοηθοί: Η. Ρηγόπουλος-Ε. Μπασιλάρης