Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

1ος Όμιλος: Ακάθεκτοι στην κορυφή οι Ερασιτέχνες Καλαμάτας

, 1ος Όμιλος: Ακάθεκτοι στην κορυφή οι Ερασιτέχνες Καλαμάτας

Οι Ερασιτέχνες Καλαμάτας προχωρούν ακάθεκτοι την πορεία τους στον 1ο Όμιλο της Β’ τοπικής, μετρώντας 9 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Έστω και δύσκολα, το νεανικό σύνολο του Φραγκίσκου Κεράνη ξεπέρασε με 1-0 το εμπόδιο του Κεραυνού στο “Π. Μπαχράμης” και ξέφυγε στο +7 από την 2η θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σάββας Μουζάκης στο 36’.

Στην 2η θέση προωθήθηκε ο ΑΕΠΣ Άρις, κερδίζοντας με το… αγγλικό 5-3 τον ΠΑΟΚ στο Ασπρόχωμα. Δύο γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Παύλος Παυλόπουλος και Χρήστος Γεωργακόπουλος, ενώ ένα τέρμα πέτυχε ο Νικήτας Μέλλιος.

Η Θύελλα Παραλίας υποχρέωσε σε ήττα-“σοκ” με 2-1 τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό στο “Γ. Λουκαρέας” με τον Αποστόλη Τσάκωνα. Τα γκολ της ανατροπής για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Μάριος Βασιλόπουλος και Μάνθος Στυλιανόπουλος. Με την ήττα αυτή, το “τριφύλλι” υποχώρησε στην 3η θέση.

Με δύο γκολ του Δημήτρη Χριστόπουλου και ένα του Γιώργου-Άγγελου Σπυρόπουλου, τα Πράσινα Πουλιά νίκησαν με 3-0 τον Ίκαρο στο “Π. Μπαχράμης”, ενώ Δαναός και Αίαντας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο“Ι. Κάρτσωνας”. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Φώτη Σπίνο, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν επτά λεπτά πριν το φινάλε με τον Δημήτρη Λαμπρόπουλο.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 9ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Κυριακή 23/1

ΠΑΟΚ – ΑΕΠΣ Άρις 3-5 (68’, 90’ Μαραγκός, 85’ Παυλέας / 26’, 32’ Παυλόπουλος, 30’, 61’ Γεωργακόπουλος, 82’ Μέλλιος)

Δαναός – Αίαντας 1-1 (81’ Λαμπρόπουλος / 42’ Σπίνος)

Παναθηναϊκός – Θύελλα Παραλίας 1-2 (1’ Απ. Τσάκωνας / 28’ Βασιλόπουλος, 83’ Στυλιανόπουλος)

Ίκαρος – Πράσινα Πουλιά 0-3 (5’, 90+3’ Χριστόπουλος, 34’ Σπυρόπουλος)