Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

2ος Όμιλος: Νίκες στις λεπτομέρειες για Διαγόρα, Αστέρα & Νίκη Πλάτης

, 2ος Όμιλος: Νίκες στις λεπτομέρειες για Διαγόρα, Αστέρα & Νίκη Πλάτης

Δύο αγώνες για την 9η αγωνιστική, καθώς και εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική περιλάμβανε το αγωνιστικό μενού του Σαββατοκύριακου στον 2ο Όμιλο της Β’ τοπικής. Χαρακτηριστικό είναι ότι και τα τρία παιχνίδια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Διαγόρας Κοπανακίου έφυγε νικητής από τον Μελιγαλά με 1-0 ενάντια στην Θύελλα Μερόπης με γκολ του Γιώργου Παπαδόπουλου στο 17’, ενώ ο Αστέρας Βαλύρας έκαμψε το ίδιο σκορ εντός έδρας την αντίσταση του Κυπάρισσου. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο αειθαλής επιθετικός, Βασίλης Τσιλίκος στο 17ο λεπτό.

Τέλος, στα Φιλιατρά η Νίκη Πλάτης χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 και τελικά να επικρατήσει με 3-2 του Ερμή. Δύο γκολ για τους Φιλιατρινούς πέτυχε ο Νίκος Χρυσικός (45’, 61’) και ένα ο Άγγελος Κοροβίλας (39’). Η Καλαματιανή ομάδα προηγήθηκε με τον πολύπειρο αμυντικό, Γιώργο Βαλτασάρο στο 30’ και έφερε το ματς στα ίσα στο 52’ με τον πρώτο σκόρερ του 2ου Ομίλου, Ηλία Δημητρίου.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο 22/1

Θύελλα Μερόπης – Διαγόρας Κοπανακίου 0-1 (17’ Παπαδόπουλος)

Αστέρας Βαλύρας – Κυπάρισσος 1-0 (17’ Τσιλίκος)

Πανευαϊκός – Ολυμπιακός Διαβολιτσίου 0-3 α.α.

Ατρόμητος Πλατύ – Ασπρόχωμα 3-0 α.α.

Παπαφλέσσας Άμφειας – Ερμής 0-3 α.α.

σε εξ αναβολής ματς για την 8η αγωνιστική:

Νίκη Πλάτης – Ερμής 3-2 (39’ Κοροβίλας, 45’, 61’ Χρυσικός / 30’ Βαλτασάρος, 52’ Δημητρίου)