ΒΟΛΕΙ

, Volley League: Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στους τελικούς

Μόνο στον πρώτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών Παναθηναϊκού-ΠΑΟΚ η έδρα αποδείχθηκε καθοριστικός παράγοντας, αλλά εκείνο το δύσκολο 3-1 του ΠΑΟ (βρέθηκε να χάνει με 20-24 στο γ’ σετ, αλλά το γύρισε και μαζί γύρισε όλο το ματς) ήταν ο… καταλύτης για την τελική επικράτηση των πράσινων.

Ο ΠΑΟΚ παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-0 νίκες, καθώς έχασε εντός έδρας στο δεύτερο ματς, απάντησε με το δικό του μπρέικ την Καθαρά Δευτέρα, ωστόσο στο σημερινό τέταρτο ματς φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων και ο ΠΑΟ (που έχασε στις αρχές του γ’ σετ με διάστρεμμα τον Πρωτοψάλτη) όντας καλύτερος πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό της Volley League περιμένοντας πλέον να μάθει τον αντίπαλο του…

Ο Δικέφαλος ουσιαστικά έχασε το ματς στο πρώτο σετ. Εκεί όπου ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 9-4 και 13-10 έχοντας εξαιρετική λειτουργία στο μπολκ (5 πόντοι), όμως ο ΠΑΟ απάντησε με τα σερβίς των Κόβαρ, Ερνάντες για να προηγηθεί πρώτη φορά με 13-14 και παρόλο που το 16-19 έγινε 19-19, στο 20-20 πάλι με σερβίς (αυτή τη φορά ο Βουλκίδης) το σκορ πήγε στο 20-24 για το 0-1…

Στο β’ σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με τους πράσινους όμως να μετατρέπουν το 17-16 σε 17-19 (με σερβίς Βουλκίδη) και να διατηρούν αυτό το +2 μέχρι το 23-25 (επίθεση Ερνάντες).

Στον πρώτο πόντο του γ’ σετ ο Πρωτοψάλτης υπέση διάστρεμμα και παρόλο που ο Φράγκος τα πήγε αρχικά καλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε γρήγορα (7-4, 10-6, 19-14) και μείωσε εύκολα σε 1-2, ωστόσο αντί να μπει με άλλη ψυχολογία στο δ’ σετ κατάφερε με συνεχόμενα λάθη στην επίθεση να βρεθεί στο 5-10. Κι ενώ κατάφερε με τρομερή προσπάθεια και επιμέρους σκορ 8-3 να ισοφαρίσει 13-13, δέχθηκε πάλι σερί 0-4 για το 13-17 και εκεί τελείωσαν όλα με τον Ερνάντες να οδηγεί τους πράσινους στο τελικό 19-25.

1ο σετ: 8-4, 15-16, 20-21, 21-25

2ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-18

4ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 23-25, 25-18, 19-25) σε 109′.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Χάρντερεν 12 (10/22 επ., 1 άσος, 1 μοπλοκ, 52% υπ. – 22% άριστες), Γαλιώτος 1 (1/3 επ.), Τρούχτσεφ 10 (9/26 επ., 1 άσος, 47% υπ. – 29% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 15 (10/25 επ., 5 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 43% υπ. – 33% άριστες), Σαλταφερίδης, Σιδηρόπουλος, Γάτσης 2 (0/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (8/23 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Ιερεσουέλο 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντεζ 23 (21/49 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/17 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 4 (4/10 επ., 72% υπ. – 44% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 61% υπ. – 39% άριστες), Κασαμπαλής, Φράγκος 5 (5/9 επ., 64% υπ.-32% άριστες).