ΤΕΝΙΣ

Τρομερή μάχη Τσιτσιπά- Μεντβέντεφ με νικητή τον Ρώσο

, Τρομερή μάχη Τσιτσιπά- Μεντβέντεφ με νικητή τον Ρώσο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ρώσου Ντανίλ Μεντβέντεφ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό με 7-6 (5), 7-5, στα ημιτελικά του ATP Masters 1000 Rolex Shanghai, μία ημέρα μετά τον θρίαμβό του επί του Νόβακ Τζόκοβιτς.

Αυτό που στοίχισε περισσότερο στον 21χρονο Έλληνα τενίστα ήταν τα πολλά αβίαστα λάθη (31 έναντι 18) και οι χαμένες ευκαιρίες στο 1ο σετ, στο οποίο έφτασε πρώτος πιο κοντά σε ένα break, όταν βρέθηκε μπροστά με 4-4, 0-40.

Έχασε και τις 3 ευκαιρίες που δημιούργησε και με 5 κερδισμένους πόντους στη σειρά, ο Ρώσος υπερασπίστηκε το σερβίς του για να περάσει μπροστά με 5-4.

Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία του και στο δεύτερο σετ, όταν με μπρέικ ισοφάρισε σε 5-5, όμως ο Μεντβέντεφ απάντησε με δικό του μπρέικ και επικράτησε στο τελευταίο γκέιμ, για να κερδίσει το δεύτερο σετ, μαζί και τον αγώνα.

Αυτή ήταν η 5η διαδοχική νίκη του Μεντβέντεφ με αντίπαλο τον Τσιτσιπά, που δεν έχει καταφέρει ακόμα να κερδίσει καμιά από τις αναμετρήσεις τους.