, Τουρκία: Επ’ αόριστον αναβολή όλων των ποδοσφαιρικών αγώνων της Super Lig μετά την επίθεση σε διαιτητή (βίντεο)

Την επ’ αόριστον αναβολή όλων των ποδοσφαιρικών αγώνων της Τουρκικής Super Lig σε όλες τις κατηγορίες αποφάσισε η Τουρκική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου μετά την επίθεση με γροθιά που δέχθηκε διαιτητής από τον πρόεδρο της ομάδας Ανκαρα-γκιουτσού κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Ρίζεσπορ.

Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας μίλησε για νύχτα ντροπής για το τουρκικό ποδόσφαιρο, ενώ την επίθεση καταδίκασε και ο Τούρκος πρόεδρος Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν και σύσσωμος ο πολιτικός κόσμος της Τουρκίας.

Σοκ προκαλούν οι εικόνες από το απίστευτο περιστατικό, που εκτυλίχθηκε στον αγώνα της Ανκαραγκιουτσού με τη Ρίζεσπορ για την 15η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Μετά τη λήξη του ματς (1-1) ο πρόεδρος των γηπεδούχων, Φαρούκ Κοτσά επιτέθηκε στον διαιτητή, Χαλίλ Ουμούτ Μελέρ ρίχνοντάς του μπουνιά στο πρόσωπο, με αφορμή τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που έδωσε στον Αλί Σόβε στο 50ο λεπτό.

Ακολούθησε πανικός με τον ρέφερι να πέφτει στον αγωνιστικό χώρο και να δέχεται κλωτσιές και από άλλα άτομα την ώρα που προσπαθούσε να προστατέψει τον εαυτό του.

Το μάτι του Μελέρ πρήστηκε κι οδηγήθηκε αμέσως στα αποδυτήρια προκειμένου να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες απ’ τον γιατρό του αγώνα, ενώ οπαδοί της «Άνκαρα» προσπάθησαν να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά αποτράπηκαν από την ασφάλεια του γηπέδου.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης αγωνίστηκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Ρίζεσπορ, ενώ ο Κίτσιου έμεινε στον πάγκο, σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι που θα έχει… συνέχεια στις δικαστικές αίθουσες.