Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Θύελλα Παραλίας-ΑΟ Λαιΐκων 2-3: Την “ξέρανε” στο 90+4’!

, Θύελλα Παραλίας-ΑΟ Λαιΐκων 2-3: Την “ξέρανε” στο 90+4’!

Την ανοδική του πορεία στον 1ο Όμιλο της Β’ τοπικής συνέχισε ο ΑΟ Λαιΐκων, ο οποίος πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Θύελλας Παραλίας στα Σφαγεία με 3-2, παρότι έπαιζε με 10 παίκτες για μισή ώρα και ενώ μέχρι το 73’ έχανε με 2-0!

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια στην ίδια φάση με τον Στυλιανόπουλο!

Στο 34’ ο Στυλιανόπουλος έκανε ωραία ενέργεια και με όμορφη κάθετη πάσα… σέρβιρε στον Μ. Βασιλόπουλο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Κάρλος για το 1-0.

Στο 54’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Μ. Βασιλόπουλο να γίνεται δημιουργός και ο Στυλιανόπουλος σκόρερ με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα (2-0).

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν λίγο αργότερα όταν η ομάδα των Λαιΐκων έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καννά με δεύτερη κίτρινη. Παρόλα αυτά δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό!

Στο 73’ ο Τοντέρικα είδε την κίνηση του Μπάκα στην πλάτη της άμυνας, έκανε την σέντρα και ο τελευταίος με πλασέ στην κίνηση άφησε… άγαλμα τον Παναγιωτίδη και μείωσε σε 2-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μπαλιγκό-Βρυώνης με εξαιρετική προσπάθεια από τα δεξιά “άδειασε” δύο παίκτες, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κυριόπουλο.

Ο κ. Κουρτέσης υπέδειξε αμέσως την παράβαση και ο Τοντέρικα που ανέλαβε την εκτέλεση, ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Δασκαρόλης έγινε ο ήρωας για τον ΑΟ Λαιΐκων στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σκοράροντας με κεφαλιά μετά από φάουλ του Β. Δημητρίου και χαρίζοντας τη μεγάλη νίκη στους φιλοξενούμενους (2-3).

Η ομάδα των Λαιΐκων εξακολουθεί να μοιράζεται την 3η θέση μαζί με τον ΑΕΠΣ Άρι, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Θύελλα Παραλίας: Παναγιωτίδης, Γιαμαρέλος, Μ. Βασιλόπουλος, Στυλιανόπουλος, Ηλ. Βασιλόπουλος, Νέμπια (66’ Κυριόπουλος), Καραγιαννίδης (74’ Μαδάι), Χρυσός, Κορομηλάς, Αδαμόπουλος, Κερανούδης.

ΑΟ Λαιΐκων (Παναγιώτης Ζουζούνης): Κάρλος, Ταβουλαρέας, Λ. Δημητρίου, Μιχαλόπουλος, Καννάς, Δασκαρόλης, Ι. Δημητρίου, Μπάκας (87’ Δεδούσης), Τοντέρικα, Β. Δημητρίου, Α. Δημητρίου (46’ Μπαλιγκό-Βρυώνης).