ΤΕΝΙΣ

Τένις: Στον τελικό του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος η ανδρική ομάδα του ΟΑΚ

, Τένις: Στον τελικό του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος η ανδρική ομάδα του ΟΑΚ

Η ανδρική ομάδα του Ομίλου Αντισφαίρισης Καλαμάτας (ΟΑΚ) προκρίθηκε στον τελικό του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Γ΄ Εθνικής, της ΣΤ΄ Ένωσης Σωματείων Αντισφαίρισης Πελοποννήσου. Ο τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου στην Τέντα της Καλαμάτας, στις 11 το πρωί. Ο αντίπαλος του ΟΑΚ θα είναι ο ΖΕΥΣ Κορίνθου.

Στον ημιτελικό, ο ΟΑΚ επικράτησε με 2-1 του Ο.Α. Κορίνθου. Στα μονά, ο Σταυριανέας ηττήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο Πουλακίδας ισοφάρισε την συνάντηση, κερδίζοντας με 2-0 σετ. Η νίκη του ΟΑΚ επιτεύχθηκε στα διπλά, όπου οι Σταυριανέας – Παπαβασιλείου επικράτησαν με 2-1 σετ.

Στην κατηγορία των γυναικών, η άνοδο για τη Β΄ Εθνική πήρε ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ξυλοκάστρου, νικώντας στον τελικό τον Ο.Α. Καλαμάτας με 2-1. Στα μονά, η Μιχαλοπούλου του ΟΑΚ νίκησε με 2-0 σετ, αλλά η Μπλουγουρά γνώρισε την ήττα, με το ίδιο σκορ. Στο διπλό, οι Μιχαλοπούλου / Πυλιώτη έχασαν με 7-5, 7-5, ύστερα από μεγάλη προσπάθεια.

Ο ΟΑΚ θα διεκδικήσει την άνοδο στη Β΄ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία του. Η ομάδα της Καλαμάτας έχει δημιουργήσει ένα δυνατό σύνολο, με έμπειρους και ταλαντούχους παίκτες. Ο τελικός αναμένεται να είναι αμφίρροπος και αναμένεται να κρίνει την άνοδο στη Β΄ Εθνική.