, Super League: Ο Ολυμπιακός με ανατροπή κέρδισε (3-1) τον ΠΑΟΚ και παραμένει στο «παιχνίδι» τίτλου

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-1 τον ΠΑΟΚ σε ματς για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League και παραμένει ζωντανή στην υπόθεση τίτλος.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 22′ με τον Τόμας, ωστόσο ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο έφερε τούμπα το ματς. Αρχικά ο Μπακαμπού στο 59′ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Μασούρας στο 78′ ολοκλήρωσε την ανατροπή κάνοντας το 2-1.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στο 87′ ο Ελ Αραμπί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Μπιέλ (1’), Μπακαμπού (14’) και Φορτούνη (19’), όμως ο Κοτάρσκι κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ.

Στο 22’ Ζίβκοβιτς είδε την κίνηση του Σάστρε δεξιά, ο Ισπανός έκανε το γύρισμα προς την περιοχή κι ο Μπράντον Τόμας έβαλε το πόδι του, προλαβαίνοντας τον Παπασταθόπουλο κι έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Οι Πειραιώτες έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες με τους Μπακαμπού (25’) και Ρέαμπτσιουκ (45’, απέκρουσε ο Κοτάρσκι), όμως στο δεύτερο 45λεπτο ήταν καταιγιστικοί. Στο 59’ ο Ρέαμπτσιουκ μοίρασε την μπάλα στον Σεντρίκ Μπακαμπού, ο οποίος με ένα πανέμορφο πλασέ με το δεξί από τα αριστερά εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα για το 1-1.

Στο 78’ ο Αραμπί έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Χάμες πήρε την κεφαλιά-πάσα, ο Κουλιεράκης δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μασούρας με κεφαλιά πρόλαβε τον Κοτάρσκι κάνοντας το 2-1. Ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο επιθετικά και στο 85’ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ζίβκοβιτς, το οποίος μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Αραμπί δύο λεπτά αργότερα (87’) με μία… ρισκαδόρικη εκτέλεση, που

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος (57′ Σισέ), Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (77′ Βρουσάι), Μπιέλ (77′ Μασούρας), Βαλμπουενά (60′ Χάμες), Μπακαμπού (77′ Αραμπί).
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντόουγκλας, Φιλίπε Σοάρες (81′ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (89′ Ρικάρντο), Τάισον (68′ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (68′ Νάρεϊ), Μπράντον (69′ Ολιβέιρα).