SUPER LEAGUE 1

Super League: Νέα νίκη του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ (vid)

, Super League: Νέα νίκη του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ (vid)

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να «ξορκίσει» για άλλο ένα παιχνίδι την κακή παράδοση των τελευταίων ετών με τον ΠΑΟΚ, ηττήθηκε με 1-0 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ και αν συνεχίσει έτσι, τότε θα κινδυνέψει να χάσει ακόμη και την έξοδο στην Ευρώπη.

Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι των «Δικέφαλων» σημείωσε ο Τσόλακ στο 50ό λεπτό. Ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στους 10 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ, για την οποία έκανε ντεμπούτο ο Γκρεγκόρζ Κριχόβιακ, είδε τον Άρη να την πλησιάζει στον ένα και τον Παναθηναϊκό στους τρεις πόντους.

Ελάχιστες φάσεις και αργός ρυθμός ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του (κακού) πρώτου ημιχρόνου,καθώς η μεν γηπεδούχος ομάδα ήταν επιφυλακτική, η δε φιλοξενούμενη είχε επτά αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα της Γάνδης.

Ο Μιτρίτσα, ο οποίος είχε «πληγώσει» την ΑΕΚ και στο πρόσφατο παρελθόν, ήξερε πώς να δημιουργεί προβλήματα στους γηπεδούχους, κάτι που έκανε και στο 50ό λεπτό περνώντας κάθετη στον Τσόλακ, που στο τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς πλάσαρε για το 0-1.

Με την καλή ψυχολογία των παικτών της η διαχείριση στο προβάδισμα ήταν εύκολη για τη μακεδονική ομάδα, που κρατούσε εύκολα τους «κιτρινόμαυρους» μακριά από την περιοχή του Πασχαλάκη, ενώ ταυτόχρονα αναζητούσε το δεύτερο γκολ.

Ευκαιρίες είχε με τον Τσόλακ στο 60΄ και τον Τσιγγάρα στο 65΄, όμως ο Στάνκοβιτς κράτησε την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Ως τη λήξη όμως δεν άλλαξε τίποτα και κάπως έτσι συμπλήρωσε 11 συνεχείς αγώνες χωρίς νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μισελέν (84′ Ρότα), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Χατζισαφί (71′ Σιμάνσκι), Κριχόβιακ, Μάνταλος (56′ Λιβάι Γκαρσία), Άμραμπατ, Τσούμπερ (84′ Ανσαριφάρντ), Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Ζαμπά (76′ Τέιλορ), Μίτριτσα (67′ Μπίσεσβαρ), Τσόλακ (85′ Άκπομ).