ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League: Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Αστέρα στην Τρίπολη

, Super League: Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Αστέρα στην Τρίπολη

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν προσωρινά στη δεύτερη θέση και ανάλογα το αποτέλεσμα στο «Γ. Καραϊσκάκης» θα μάθουν την απόσταση τους από την κορυφή.

Η «Ένωση» συνάντησε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, όπου θα μπορούσε, μάλιστα, να βρεθεί πίσω στο σκορ. Ο Αστέρας Τρίπολης, όμως, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα τρία τετ-α-τετ που είχε, μετά από λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων. Ο Καλτσάς, μάλιστα, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 23ο λεπτό.

Η ΑΕΚ βρήκε γκολ στην τελευταία φάση (45+4’) του πρώτου μέρους με σκόρερ τον Ελίασον, μετά από όμορφη σέντρα του Τσούμπερ. Οι δύο συγκεκριμένοι ποδοσφαιριστές ήταν κι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των νταμπλούχων Ελλάδας. Αμφότεροι είχαν από ένα γκολ και μια ασίστ.

Στο 52ο λεπτό, ο Καστάνιο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν άλλα δύο τέρματα.

Μετά από κόρνερ του Ελίασον, ο Μοχαμαντί με κεφαλιά έκανε το 2-0 στο 77ο λεπτό, ενώ ο Τσούμπερ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 86’, με σουτ έξω από την περιοχή. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο τεχνικός του Αστέρα, Μίλαν Ράσταβατς δεν κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ, για 14ο ματς!

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κόκκινη κάρτα: Καστάνιο (52΄, δεύτερη κίτρινη)

Κίτρινες: Μιριτέλο, Γκρόζντανιτς, Μουνάφο, Καστάνιο, Αλάγκμπε – Μάνταλος, Ρότα, Κάλενς, Γιόνσον, Ελίασον

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Άλβαρεθ, Μουνάφο (73΄ Σουρλής), Γκρόζντανιτς (46΄ Αλάγκμπε), Κρέσπι, Καλτσάς (55΄ Χριστόπουλος), Μπαρτόλο (73΄ Ζουγλής), Μιριτέλο (82΄ Μάντζης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί (72΄ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι (64΄ Γαλανόπουλος), Γιόνσον (72΄ Φαν Βέερτ), Μάνταλος (65΄ Ζίνι), Ελίασον, Τσούμπερ, Αραούχο (46΄ Πινέδα).