SUPEP LEAGUE 2

Super League 2: Στην Εισαγγελία ως ύποπτο χειραγώγησης το ΑΕΛ-Διαγόρας

, Super League 2: Στην Εισαγγελία ως ύποπτο χειραγώγησης το ΑΕΛ-Διαγόρας

Για παράνομο στοιχηματισμό ελέγχεται παιχνίδι της Super League 2. Πιο συγκεκριμένα, το ΑΕΛ-Διαγόρας Ρόδου της περασμένης σεζόν, παραπέμφθηκε στην εισαγγελία Πλημμελειοδικών Λάρισας ως ύποπτο χειραγώγησης, για διερεύνηση ενδείξεων παράνομου στοιχηματισμού.

Ο αγώνας είχε διεξαχθεί στο «Αλκαζάρ» στις 17 Ιουνίου 2023 και είχε λήξει με σκορ 5-0 υπέρ των «βυσσινί».

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Ελευθερία της Λάρισας», στην πολυσέλιδη αναφορά της UEFA, περιγράφονται στιγμιότυπα του αγώνα, ειδικά του δευτέρου ημίχρονο (σ.σ. το πρώτο ημίχρονο έληξε 1-0) με την συμπεριφορά παιχτών του Διαγόρα, φάσεις στις οποίες σημειώθηκαν και τα υπόλοιπα τέσσερα τέρματα που διαμόρφωσαν και το τελικό σκορ.

Μάλιστα, ο αγώνας κρίνεται «ύποπτος σε υψηλό βαθμό ζωντανός (live) στοιχηματισμός για το ότι ο Διαγόρας Ρόδου θα ηττηθεί με τουλάχιστον τρία ή τέσσερα γκολ».

Στην ουσία οι Αρχές θα κληθούν να εξετάσουν αν οι παίκτες των φιλοξενούμενων ήταν δυνητικά συνένοχοι στη χειραγώγηση του προγραμματισμένου αγώνα.