SUPEP LEAGUE 2

, Super League 2: Πάτησε κορυφή η Athens Kallithea, επιστροφή στις νίκες για τον Ιωνικό κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’

Η Athens Kallithea επικράτησε του Τηλυκράτη με 3-0 και ανέβηκε στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Superleague 2, ούσα στο +1 από τα Χανιά, αλλά με ματς περισσότερο. Επιστροφή στις νίκες για τον Ιωνικό, 2-0 τον Παναθηναϊκό Β’.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Athens Kallithea. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε με το άνετο 3-0 του Τηλυκράτη και έφτασε έτσι τους 20 βαθμούς, ξεπερνώντας τα Χανιά που έχουν 19, αλλά με ένα ματς λιγότερο. Από την πλευρά της η ομάδα της Λευκάδας έμεινε στους 7 και βρίσκεται στην 9η θέση.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και μόλις στο 1′ είχαν σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα η ομάδα της Καλλιθέας χρειάστηκε να φτάσει στο 40′ για να μπορέσει να κάνει το 1-0 με τον Κυνηγόπουλο. Πριν όμως ολοκληρωθεί το ημίχρονο είχε ουσιαστικά τελειώσει το ματς με τον Λουκίνα να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο9ι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν με άνεση το μηδέν πίσω και στο 85΄να κάνουν με τον Κυνηγόπουλο το 3-0 δίνοντας έτσι τέλος στο παιχνίδι.

Σκόρερ: 40′, 85′ Κυνηγόπουλος, 45′ Λουκίνας

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Ρομαό (90′ Βλάχος), Μανθάτης (46′ Ποζατζίδης), Μπουλούλης, Σίλβα, Μουστακόπουλος, Τσιντώνης (68′ Ντεμέτριους), Βασιλόγιαννης, Κυνηγόπουλος (90′ Μουνιέ), Λουκίνας (83′ Βερτάινεν).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Παρδαλός, Ανδρέου, Τακίδης, Κωστόπουλος (64′ Ρίβας), Τόσκα (64′ Μπούμπας), Σπανουδάκης (73′ Νιφορόπουλος), Ζδράβος, Τεγούσης, Μπελεβώνης, Κόκκορης, Γκουντρουμπής (73′ Κατσής).

Ιωνικός – Παναθηναϊκός Β 2-0

Σημαντικό τρίποντο για τον Ιωνικό κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’. Οι Νικαιώτες επικράτησαν των «πράσινων» με 2-0, μια νίκη που τους ανέβασε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς. Από την άλλη το «τριφύλλι» παρέμεινε στην 10η έχοντας 6 βαθμούς.

Στα του αγώνα τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει. Στην επανάληψη ωστόσο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μόλις στο 48′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ντε Βινσέντι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κάνκολα έκανε το 2-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και ο αγώνας.

Σκόρερ: 48′ Ντε Βινσέντι 53′ Κάνκολα

Ιωνικός (Σίμος): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Σόουζα, Ζάχαβι, Γκοράνοφ, Κάνκολα, Οικονομίδης, Ντε Βινσέντι (88′ Πογοσιάν), Γιακουμάκης (88′ Δρίτσας), Σαλαζάρ (24′ λ.τ Τασουλής), Σίλβα (68′ Ντάουντα).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Σουρδής, Σιδεράς, Μαρτίνης, Μαντσίνι (59′ Αθανασακόπουλος), Φουρτάδο, Κυριόπουλος (59′ Χατζηιωάννου), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Τουρκοχωρίτης (80′ Λαμψίας), Συμεωνίδης (64′ Βουτσάς), Μπιλάλ (64′ Νταμπίζας).