SUPEP LEAGUE 2

Super League 2: Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια, υποβιβάστηκε ο Τηλυκράτης

, Super League 2: Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια, υποβιβάστηκε ο Τηλυκράτης

Η τελευταία αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 ανέδειξε την ομάδα που υποβιβάστηκε. Αυτή ήταν η ομάδα του Τηλυκράτη μετά την ήττα της με 1-0 από τον Γιούχτα.

Έριξε αυλαία η κανονική περίοδος στο Νότιο όμιλο της Super League 2 με σπουδαία ματς για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας αλλά και τις τελευταίες όπου ο Τηλυκράτης υποβιβάστηκε μετά την ήττα του με 1-0 από τον Γιούχτα.

Ήταν λοιπόν η τελευταία αγωνιστική της κατηγορίας, όποτε είχε ένα έξτρα ενδιαφέρον. Κατά τα άλλα η πρωτοπόρος Athens Kallithea που είχε… χτίσει τη διαφορά από τους διώκτες της ηττήθηκε με 1-0 από την Καλαμάτα σε έναν αγώνα με εντάσεις και νεύρα. Από την άλλη τα Χανιά, που ήταν στη 2η θέση επικράτησαν της 3ης Ηλιούπολης με σκορ 3-1.

Χανιά-Ηλιούπολη 3-1

Σκόρερ: 37’ Κόλα, 44’ Μάναλης 51’ Μίλερ – 28’ Παντελάκης

Σε μια σημαντική νίκη έφτασαν τα Χανιά καθώς επικράτησαν με 3-1 της Ηλιούπολης και μείωσαν και άλλο τη διαφορά από την Athens Kallithea. Παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Παντελάκη στο 28’, οι Κρητικοί έκαναν την ολική ανατροπή πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χάρη στα τέρματα του Κόλα στο 37’ και του Μάναλη στο 44’. Στο δεύτερο μέρος συνέχισαν την πίεση τους και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 51’ με τον Μίλερ, ο οποίος έκανε το 3-1.

Χανιά: Κλέιμαν, Μαζουλούξης, Μουτόμπο (46′ Σέχου), Κατσούρρι, Παναγιώτου (58′ Σιλά), Λεμονής (77′ Πέιος), Ντίας, Τσέλιος, Μιούλερ (68′ Βουό) και Κόλα (68′ Μανουσάκης), Μάναλης.

Ηλιούπολη: Πολίτης, Τοπάλ, Μπουσάι, Ανδρέου, Παντελίδης, Λατίνοβιτς (55′ Κρέτσι), Γκοτσούλιας, Ασίγκμπα (80′ Τσαφταρίδης), Ντέντλερ, Beρνάδος (30′ Βασιλούδης (80′ Αντο) και Κόστα (55′ Φρίμπονγκ).

Αιγάλεω – Ιωνικός 1-2

Σκόρερ: 23’ Νταβιώτης – 72’, 90+5’ Ντάουντα

Μεγάλο διπλό του Ιωνικού στο Αιγάλεω, όπου παρότι ήταν πίσω στο σκορ, έφτασαν στην ανατροπή με buzzer beater στο τέλος. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ χάρη στην κεφαλιά του Νταβιώτη στο 23’. Η απάντηση του Ιωνικού ήρθε στο 72’ με τον Ντάουντα, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Κυρίτση για το 1-1, με τον ίδιο παίκτη να προσφέρει στον Ιωνικό ένα μεγάλο τρίποντο στο 90+5’ όπου έκανε το τελικό 1-2.

Αιγάλεω: Κυρίτσης, Πολίτης, Παυλάκης, Ζιουλής, Καρρίκι, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ, Ραμίρεζ (53′ Ικεότσα), Μπουλλάρι, Βάρκας και Νταβιώτης (67′ Μπλάκσον).

Ιωνικός: Γκέλιος, Τασούλης, Σαλίνας, Γκοράνοφ, Γκίνη (59′ Ντάουντα), Οικονομόπουλος, Σόουζα, Ουακάσο (67′ Οικονομίδης), Ζάχαβι (46′ Λινάρδος), Σαλαζάρ και Ροντρίγκεζ.

Ολυμπιακός Β ‘ – Παναχαϊκή 2-2

Σκόρερ: 5′ Μπα και 9′ Πινακάς – 80′ Πατρινός και 88′ Γαϊτανίδης

Ο Ολυμπιακός Β’ κρατούσε για μεγάλο διάστημα τη νίκη στα χέρια του χάρις στο σουτ του Μπα που μπήκε γκολ στο 5′ και την κεφαλιά του Πινακά για το 2-0 στο 9′. Ωστόσο στα τελευταία δέκα λεπτά η Παναχαϊκή αντέδρασε κάνοντας το 2-2 με τους Πατρινό και Γαϊτανίδη. Και οι δύο σκόραραν με σουτ. Ο Ολυμπιακός Β’ έφτασε κοντά στο 3-2 αλλά στο 90′ η εκτέλεση φάουλ του Σαπουντζή βρήκε τη μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει στο δοκάρι.

Ολυμπιακός Β’ (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα (87′ Βλαχομήτρος), Μπαγκαλιάτης, Σγουρός (87′ Λάιτνερ), Αποστολόπουλος, Κεραμίδας, Μαρίνος (72′ Κατσουλίδης), Σαπουντζής, Κεϊτά (78′ Καράκουτης), Πινακάς και Αργυρίου.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Οικονομάκης, Καραγιάννης (28′ Νάστος), Ζαμόρα, Μπάρετ, Λιοφάγος, Προύντζος, Πετράτος (53′ Πέρεζ), Ζέκοφ (70′ Γαϊτανίδης), Ντε Τόμας (53′ Ντε Ολιβέιρα), Πατρινός και Μούλντερ (28′ Τραορέ).

Παναθηναϊκός Β’-Διαγόρας 2-2

Σκόρερ: 54′ Μπιλάλ, 61′ (π.) Φουρτάδο – 77′ Πολάκης, 89′ Δερμιτζάκης

Τι και αν ο Διαγόρας ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’ μέχρι το 77’; Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς έκανε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Συγκεκριμένα, ο Μπιλάλ άνοιξε το σκορ στο 54’ και ο Φουρτάδο ευστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 61’ για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο 77’ χάρη στον Πολάκη και ο Δερμιτζάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 89’.

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Σιδεράς, Μαρτίνης, Κάτρης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Λάμψιας, Φρόκου και Μπιλάλ.

Διαγόρας: Λαδάς, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Λούκιτς, Τσιαντούλας, Μασούρας, Λεσάι και Μανιάς.

Γιούχτας – Τηλυκράτης 1-0

Σκόρερ: 15′ Μπρους

Η κεφαλιά του Μπρους στο 15ο λεπτό βρήκε δίχτυα και αυτό ήταν και το τέρμα που καθόρισε τον αγώνα του Γιούχτα με τον ουραγό Τηλυκράτη Λευκάδας. Για τον προτελευταίο Γιούχα ήταν μία μεγάλη… ανάσα αλλά για την ομάδα της Λευκάδας ήταν το πλέον τελειωτικό… χτύπημα καθότι δεν είχε άλλο περιθώριο να σώσει την παρτίδα και να μείνει στην κατηγορία. Έτσι αυτό το 1-0 σήμανε τον υποβιβασμό της. Στο ματς αποβλήθηκε στο 70′ ο Πολυχρόνης των γηπεδούχων.

Γιούχτας (Ανυφαντάκης): Πρινιωτάκης, Τσίρης, Τζάνης, Κόλα, Μπρους, Δασκαλάκης (62′ Θεοδωράκης), Λώλης, Πολυχρόνης, Νοικυράκης, Κωστανάσιος (72′ Μπουρσέλης) και Αλεξόπουλος.

Τηλυκράτης (Γκέκας): Παρδαλός, Ρίζος (64′ Τεγούσης), Ρουγκάλας, Γιαννιώτης (72′ Τέρζι), Ζδράβος, Πέρεζ, Μπελεβώνης, Σπανουδάκης (46′ Περιστέρης), Ντοναλντόνι, Φοφανά (76′ Ουλμάνεν) και Κόκκορης (46′ Νιφορόπουλος).