SUPEP LEAGUE 2

, Super League 2: Γκέλαρε η Καλλιθέα, τα Χανιά μείωσαν στους έξι βαθμούς – Ισόπαλη η Καλαμάτα, ζωντανός στη μάχη της σωτηρίας ο Τηλυκράτης

Τα Χανιά επικράτησαν του Ολυμπιακού Β’ με 2-0 και μείωσαν στους έξι βαθμούς από την κορυφή και την Athens Kallithea που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Διαγόρα. Την ισοπαλία της Καλλιθέας δεν εκμεταλλεύτηκε η Καλαμάτα που έμεινε στο 1-1 με την Παναχαϊκή στην Πάτρα.

Νίκη – οξυγόνο και ελπίδες παραμονής για τον ουραγό Τηλυκράτη Λευκάδας με το 2-0 επί του Παναθηναϊκού Β’. Όλα τα αποτελέσματα της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της SL2.

Αιγάλεω – Ηλιούπολη 1-0

Σκόρερ: 24′ Μπουλάρι

Η Ηλιούπολη που έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα play-off γνώρισε την ήττα με 1-0 από το Αιγάλεω που διατηρείται με αυτό το τρίποντο σε απόσταση ασφαλείας από τις επικίνδυνες θέσεις. Τον δρόμο της νίκης άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μπουλάρι, ο οποίος με σουτ στο 24′ έκανε το 1-0. Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος με το Αιγάλεω να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές.

Αιγάλεω: Κυρίτσης, Πολίτης, Παυλάκης, Ζιούλης, Καρρίκι (59′ λ.τ Ευαγγέλου), Γαρουφαλιάς, Μπάμπης (75′ Μίσκου), Ικεότσα (59′ Ραμίρεζ), Μπουλάρι (75′ Κωνσταντακόπουλος), Βάρκας, Σταμένκοβιτς.

Ηλιούπολη: Πολίτης, Τοπάλ (76′ Μπουσάι), Τσαφταρίδης, Φουρλάνος, Παντελίδης, Λατίνοβιτς, Γκοτσούλιας, Βασιλούδης (66′ Βενάρδος), Άντο (46′ Κόστα), Μάντιτς (66′ Κρέτσι), Ράμος (46′ Ανδρέου).

Ιωνικός – Γιούχτας 0-0

Όρθιος έμεινε ο Γιούχτας στη Νίκαια φεύγοντας με το 0-0 από την έδρα του Ιωνικού και κρατάει στα χέρια του την παραμονή στο μεγάλο ματς της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας με τον ουραγό Τηλυκράτη. Ο Πρινιωτάκης στο τέλος του πρώτου μέρους με μεγάλη επέμβαση κράτησε το μηδέν σε σουτ του Γκίνη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 63′ ο γκολκίπερ του Γιούχτα νίκησε και τον Ντάουντα σε εκτέλεση πέναλτι. Ο Ιωνικός είχε κι άλλες καλές στιγμές, αλλά η κρητική ομάδα έφυγε με έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής.

Ιωνικός: Γκέλιος, Τασούλης, Σαλίνας, Ντάουντα, Γιακουμάκης, Γκοράνοφ, Γκίνη, Οικονομόπουλος, Σόουζα, Ουακάσο, Ροντρίγκες.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Τσίρης, Τζάνης, Θεοδωράκης, Πολυχρόνης, Δασκαλάκης, Λώλης, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης, Κωστανάσιος, Αλεξόπουλος.

Athens Kallithea – Διαγόρας 1-1

Σκόρερ: 25′ Κυνηγόπουλος – 18′ Μανιάς

Τέλος πήρε των σερί νικών για την πρωτοπόρο Athens Kallithea που έμεινε στο 1-1 απέναντι στον Διαγόρα Ρόδου. Ο Διαγόρας πήρε το προβάδισμα στο Ελ Πάσο με σουτ του Μανιά στο 8′, με την γηπεδούχο ωστόσο να απαντάει λίγα λεπτά αργότερα με τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος στο 25′ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Το σκορ διατηρήθηκε στο δεύτερο μέρος, με την Athens Kallithea να βλέπει τα Χανιά να μειώνουν στους έξι βαθμούς από την κορυφή.

Athens Kallithea: Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μαρόττα, Καινούργιος (75′ Γεβρέμοβιτς), Μπουσδούνης, Ματίγια, Μουστακόπουλος (75′ Τσιντώνης), Μουτίνιο (85′ Νεκούλ), Κυνηγόπουλος (55′ Ντεμέτριους), Τόρες (55′ Βασιλόγιαννης), Λουκίνας.

Διαγόρας: Λαδάς, Αρίας (90+1′ Ματίγιεβιτς), Μανωλάκης (74′ Νικολής), Δημητρίου, Δημόπουλος, Παπατόλιος, Τσάβος (74′ Σταματούλλας), Τσιαντούλας (74′ Μουντές), Μασούρας, Λεσάι (87′ λ.τ Βολάκης), Μάνιας.

Χανιά – Ολυμπιακός Β’ 2-0

Σημαντική νίκη για τα Χανιά στην Κρήτη απέναντι στον Ολυμπιακό Β’. Η ομάδα των Χανιών εκμεταλλεύτηκε την αποβολή των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο σημαντικό «τρίποντο», επικρατώντας με 2-0. Ο Παπακανέλλος αποβλήθηκε στο 22ο λεπτό, με τα Χανιά να εκμεταλλεύονται την κόκκινη κάρτα σχεδόν σε χρόνο… dt καθώς οκτώ λεπτά αργότερα πήραν κεφάλι στο σκορ.

Σε μια φάση διαρκείας μπροστά από την εστία του Ολυμπιακού, ο Νίλι ήταν αυτός που σημείωσε το 1-0 στο 30ο λεπτό μετά από έξοχη πάσα του Κόλα.

Οι Κρητικοί βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Μάναλη στο 60ο λεπτό και διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το φινάλε και έφτασαν στη νίκη, μια αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Super League 2. Με αυτό το «τρίποντο» τα Χανιά μείωσαν και τη διαφορά τους στους έξι βαθμούς από την πρωτοπόρο Athens Kallithea.

Χανιά (Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Νίλι, Μπάτζιος, Μουτόμπο (71’ Σέχου), Παναγιώτου, Τσορνομάς (46’ Πέιος), Ντίας (75’ Μανουσάκης), Τσέλιος, Μούλερ, Κόλα (46’ Μάνος), Μάναλης (81’ Βουό)

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα (63’ Μαρίνος), Σγουρός (77’ Μαυρουδής), Παπακανέλλος, Αποστολόπουλος, Κατσουλίδης, Μπρνιτς (77’ Ιμπαγάσα), Σαπουντζής, Τανούλης, Κεϊτά (85’ Λάιτνερ), Καράκουτης (63’ Κωστούλας)

Τηλυκράτης – Παναθηναϊκός Β’ 2-0

Τεράστιο «τρίποντο» για τον Τηλυκράτη στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην Super League 2. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντοναλντόνι, η ομάδα από τη Λευκάδα επικράτησε του Παναθηναϊκού Β’ με 2-0 στο Αγρίνιο και αναγέννησε τις ελπίδες για την παραμονή της στο πρωτάθλημα της Super League 2, με την τελευταία αγωνιστική να αναμένεται να εξελιχθεί σε «θρίλερ».

Ο Ντοναλντόνι έδωσε τη λύση για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά.

Πρώτα άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Τηλυκράτη που έφτασε σε μια νίκη ανάσα. Για τους «πράσινους» χάθηκε η ευκαιρία να… ξεμπλέξουν οριστικά από τον φόβο της τελευταίας θέσης.

Τηλυκράτης (Γκέκας): Παρδαλός, Ρίζος, Γιαννιώτης, Χατζητερζόγλου, Ζδράβος, Μπελεβώνης, Σπανουδάκης, Ντοναλντόνι, Τέρζι, Φοφανά, Νιφορόπουλος.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κάτρης, Καλοσκάμης, Κυριόπουλος, Σαρδέλης, Λάμψιας, Φρόκου, Μπιλάλ.