ΤΕΝΙΣ

, Στέφανος Τσιτσιπάς: «Καθάρισε» τον Χατσάνοφ με ελληνική εξέδρα και τούρτα-έκπληξη (video)

Στους «8» του τουρνουά ATP Master 1000 του Καναδά -γνωστό κι ως “Rogers Cup”- προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς ανήμερα των γενεθλίων του

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 (6-3, 6-2) του Χατσάνοφ στο Τορόντο και θα αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρουντ στα προημιτελικά.

Με μια τούρτα έκπληξη στο τέλος του αγώνα, τους Έλληνες του Τορόντο να τον αποθεώνουν από τις εξέδρες και την καθαρή νίκη με 2-0 σετ επί του Χατσάνοφ γιόρτασε τα 23α γενέθλιά του ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας πήρε εμφατικά με 6-3, 6-2 την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρουντ.

Στο κεντρικό κορτ του τουρνουά του Τορόντο, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ρώσο αντίπαλό του και αργυρό Ολυμπιονίκη του Τόκιο (Νο28 στην παγκόσμια κατάταξη), φτάνοντας τις 4 νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε τον αγώνα σερβίροντας πρώτος με «love γκέιμ» (χωρίς να χάσει πόντο) και μετέφερε από νωρίς την πίεση στον Χατσάνοφ. Στο τέταρτο γκέιμ έκανε break, φτάνοντας στο 3-1, ενώ πήρε και το επόμενο γκέιμ ανεβάζοντας το σκορ στο 4-1. Στη συνέχεια οι δύο αθλητές «κράτησαν» τα σερβίς τους, με τον Τσιτσιπά να «κλείνει» το σετ με 6-3, «γυρίζοντας» το break point του Ρώσου κι έχοντας 15/17 κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς του (88,2%).

Αντίστοιχα δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Έλληνας πρωταθλητής και στο δεύτερο σετ με break στο σερβίς του Χατσάνοφ. Στη συνέχεια «κράτησε» το δικό του σερβίς φτάνοντας στο 2-0, στο 3-1 και στο 4-2, πέτυχε δεύτερο break στο 7ο γκέιμ (5-2) και «τελείωσε» τον αγώνα σερβίροντας ο ίδιος για το 6-2, με άσο στον τελευταίο πόντο.

Στην προημιτελική φάση ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Νορβηγό Κάσπερ Ρουντ, ο οποίος λίγο νωρίτερα νίκησε τον Σέρβο Ντούσαν Λάιοβιτς με 2-0 σετ (6-4, 6-3).

Πηγή:onsports.gr