ΤΕΝΙΣ

Στα ημιτελικά της Μαδρίτης η Σάκκαρη, 2-1 τη Μπέγκου

, Στα ημιτελικά της Μαδρίτης η Σάκκαρη, 2-1 τη Μπέγκου

Μετά από συγκλονιστικό προημιτελικό που κράτησε σχεδόν 3 ώρες, η Μαρία Σάκκαρη με την 6η της ανατροπή εντός του 2023 και κάνοντας 8 μπρέικ στο σερβίς της Ιρίνα Μπέγκου, επικράτησε με 2-1 σετ της Ρουμάνας (νο31 στον κόσμο) και πανηγύρισε δικαιολογημένα την πρόκρισή της στους ημιτελικούς του Mutua Madrid Open, όπου την περιμένει η Αρίνα Σαμπαλένκα (Πέμπτη, 4/05 στις 17:00).

Στον 11ο προημιτελικό της καριέρας της σε τουρνουά 1000, η 27χρονη πέτυχε πολύ μεγάλη πρόκριση στην τετράδα του τουρνουά της Μαδρίτης, για πρώτη φορά στην καριέρα της και ήδη κέρδισε μία θέση στην παγκόσμια κατάταξη (από το νο9 στο νο8)… και συνεχίζει.

Η Ρουμάνα αποδείχθηκε πολύ «σκληρό καρύδι» για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 7-6, αλλά κατάφερε να βγάλει αντίδραση στη συνέχεια και με 6-4, 6-2 να φτάσει στη μεγάλη νίκη. Απέναντι στην Λευκορωσίδα (νο2 στον κόσμο) θα επιδιώξει σε λιγότερο από δύο 24ωρα να κάνει άλλη μία μεγάλη υπέρβαση και να βρεθεί στον τελικό του τουρνουά.

Παράλληλα, η Σάκκαρη βελτίωσε το ρεκόρ της απέναντι στην Μπέγκου σε 3-1, ενώ τη νίκησε στην «παρθενική» τους κόντρα σε χωμάτινη επιφάνεια. Θα είναι η 4η φορά εντός του 2023 που η Σάκκαρη θα βρεθεί σε ημιτελική φάση ενός τουρνουά, μετά την παρουσία της σε Λιντς, Ντόχα και Καλιφόρνια, αλλά και η 3η σε WTA 1000.

Το ματς ξεκίνησε με τη Μαρία να δυσκολεύεται στο πρώτο γκέιμ να κρατήσει το σερβίς της, ενώ στο τρίτο η Μπέγκου πέτυχε το μπρέικ και προηγήθηκε με 2-1. Η Ελληνίδα απάντησε άμεσα και με δικό της μπρέικ ισοφάρισε σε 2-2. Με νέο μπρέικ η Μπέγκου προηγήθηκε 4-3 αρχικά και 5-3 στη συνέχεια, όμως η Σάκκαρη απάντησε εκ νέου και ισοφάρισε σε 5-5. Τελικά με ακόμα δύο μπρέικ από τις δύο αθλήτριες το σκορ πήγε στο 6-6 και το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ανατρεπτικά ξεκίνησε και το δεύτερο σετ. Η Σάκκαρη κέρδισε δύο μπρέικ σε ισάριθμα γκέιμ, ενώ η Ρουμάνα πέτυχε ένα με αποτέλεσμα η Ελληνίδα να προηγηθεί 2-1. Με νέο μπρέικ η Μαρία έφτασε στο 5-2 και έδειξε να ελέγχει απόλυτα το σετ. Η Μπέγκου με μπρέικ μείωσε σε 5-4, αλλά τελικά η Ελληνίδα ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 6-4.

Στο τρίτο σετ η Σάκκαρη μπήκε από την αρχή σε θέση οδηγού και με μπρέικ προηγήθηκε 3-1. Στη συνέχεια έδειξε την σταθερότητα που απαιτούσε ο αγώνας και μάλιστα με νέο μπρέικ έφτασε στο 5-2, για να ολοκληρώσει τη νίκη με 6-2 και 2-1 σετ.