Σπερχογεία- Ακρίτας Κορώνης 3-0: Νίκη μετά από δώδεκα ματς!

, Σπερχογεία- Ακρίτας Κορώνης 3-0: Νίκη μετά από δώδεκα ματς!

Δώδεκα αγώνες είχε να κερδίσει η Σπερχογεία και ξέσπασε με 3-0 επί του Ακρίτα Κορώνης έχοντας μάλιστα και χαμένο πέναλτι!

Οι “ταύροι” ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσαν και τα τρία γκολ απέναντι στον Ακρίτα Κορώνης που γνώρισε 3η ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς.

Η Σπερχογεία πήρε κεφάλι στο σκορ στο 20ο λεπτό με κεφαλιά του Πετράκου. Ο Μούσα Γκάϊ έκανε με προβολή το 2-0 στο 33’ και στο 44΄ο Καραχάλιος ανέβασε το σκορ στο 3-0.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ακρίτας Κορώνης αντέδρασε, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν αξιοποίησε κάποια από αυτές. Την μεγαλύτερη ευκαιρία ωστόσο την είχαν οι γηπεδούχοι αλλά ο Σταθάς απέκρουσε πέναλτι του Ηρακλή Καραχάλιου στο 75’ .

Φάσεις γκολ

10′ ο Δημήτρης Κουτσουμπός εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι, στη συνέχεια ο Φώτης Διακουμής πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

20′ ο Πάνος Οικονομόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Παναγιώτης Πετράκος με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

25′ ο Μούσα Γκάι δυνατή κεφαλιά η μπάλα στο δοκάρι.

33′ ο Πάνος Οικονομόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Μούσα Γκάι με προβολή διαμόρφωσε το 2-0.

42′ ο Φώτης Διακουμής διαγώνιο σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Παναγιώτη Πετράκο και πέρασε κόρνερ.

44′ ο Ηρακλής Καραχάλιος με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ πέτυχε το τελικό 3-0.

53’ δεύτερο δοκάρι για τον Μούσα Γκάϊ στο ματς, επίσης με κεφαλιά

63′ ο Γιάννης Κοτσιλιέρης ωραίο γύρισμα, ο Ηρακλής Καραχάλιος έκανε το σουτ, ο Θεόδωρος Σταθάς έδιωξε στη γωνία του.

75′ ο Ηρακλής Καραχάλιος ανατράπηκε από τον Θεόδωρο Σταθά και ο διαιτητές Μάριος Καρβούνης έδωσε το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Καραχάλιος, αλλά ο Σταθάς απέκρουσε στη δεξιά γωνία του.

80′ ο Φώτης Γεωργιόπουλος δυνατό σουτ, μόλις άουτ.

82′ ο Κώστας Μουτζούρης εκτέλεσε κόρνερ, ο Άγγελος Μπίζος γυριστή κεφαλιά άουτ.

85′ ο Κώστας Μουτζούρης σέντρα, ο Φώτης Γεωργιόπουλος, δυνατή κεφαλιά, η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι.

Καλή ήταν η διαιτησία του Μάριου Καρβούνη, που είχε βοηθούς τους Χάρη Τσοπανάκη και Κώστα Σωτηρόπουλο.

ΑΟ ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ (Γιώργος Δωδεκάτος, Θανάσης Τσούκλερης): Καλλιντέρης, Κοστρίβας, Δωδεκάτος, Πετριτάι, Πετράκος, Μούσα Γκάι, Σαούτης, Μπάλας, Δικαίος (60′ λ.τρ. Κάϊας), Καραχάλιος, Οικονομόπουλος (39′ λ.τρ. Κοτσιλιέρης).

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ (Σπύρος Τσίκινης): Σταθάς, Παναγιωτόπουλος (50′ Ακριβόπουλος), Μπίζος, Κουτσουμπός, Καπινιάρης (80′ Τέντες), Μάραντος, Σαρελλάς, Γεωργιόπουλος, Κρητικάκης, Μουτζούρης, Διακουμής.