SUPEP LEAGUE 2

, SL2: Άνετα τον Παναθηναϊκό Β’ τα Χανιά που παραμένουν στην κορυφή – “Κόλλησε” στην Πάτρα ο Ιωνικός, δύσκολο διπλό για Καλλιθέα

Τα Χανιά συνέχισαν το εξαιρετικό τους ξεκίνημα στην φετινή Super League 2. Η ομάδα της Κρήτης επικράτησαν με 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ και παρέμειναν στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου.

Από νίκη σε νίκη πηγαίνουν τα Χανιά στην φετινή Super League 2. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ξεπέρασε το εμπόδιο και του Παναθηναϊκού Β’ επικρατώντας με 2-0 και φτάνοντας τις 6 νίκες σε 7 παιχνίδια παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς, 3 περισσότερους από την Καλαμάτα. Όσον αφορά τους «πράσινους» έμειναν στους 6 βαθμούς και την 9η θέση.

Αν και η Athens Kallithea βρήκε το γκολ στα τελευταία λεπτά και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ηλιούπολης (1-2), ο Ιωνικός δεν τα κατάφερε και έτσι έμεινε στο 1-1 στην Πάτρα κόντρα στην Παναχαϊκή, βλέποντας τη διαφορά από την κορυφή του Νοτίου ομίλου να αυξάνεται. Σημαντικό τρίποντο και για το Αιγάλεω κόντρα στην Γιούχτα (1-0).

Χανιά – Παναθηναϊκός Β 2-0

Σκόρερ: 23′ Νίκολιτς, 80′ Μιούλερ

Τα Χανιά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23′ με τον Νίκολιτς, με το 1-0 να μένει ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο αυτοί που χαμογέλασαν ήταν πάλι οι Κρητικοί που με τον Μιούλερ στο 80′ διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 παίρνοντας μια ακόμα σημαντική νίκη.

ΠΑΕ Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά, Εντγκαρ, Λεμονής, Τσέλιος, Μανουσάκης, Μάναλης, Ελευθεριάδης.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Βουτσάς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Τουρκοχωρίτης, Νταμπίζας, Καραμπάς.

Αιγάλεω – Γιούχτας 1-0

Σκόρερ: 45′ Ναζίμ

Ένα σημαντικό τρίποντο πανηγύρισε το Αιγάλεω κόντρα στον Γιούχτα καθώς επικράτησε με 1-0 αύξησε τη διαφορά από τις τελευταίες θέσεις. Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στο 4ο λεπτό είχαν σημαντική ευκαιρία για το 1-0 αλλά το ωραίο γυριστό σουτ του του Βάρκα σταμάτησε στο δοκάρι του Πρινιωτάκη. Ωστόσο το τέρμα ήρθε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών. Ο Ναζίμ ήταν εκείνος που με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αιγάλεω: Κατσιμήτρος, Πέτκοβιτς (62′ Τάμπας), Μπλάκσον, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά, Ναζίμ (74′ Κωνσταντακόπουλος), Ραμίρες, Νταβιώτης (85′ Μπάμπης), Βάρκας (62′ Παυλάκης), Κολλάς (74′ Σταμένκοβιτς).

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός (46′ Τζανής), Μπουτσάκης (75′ Μάρτσι), Κόλα, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Ροβίθης, Κίσσας (64′ Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (46′ Βρεττός).

Ηλιούπολη – Athens Kallithea 1-2

Σκόρερ: 59′ Μπαρμπόσα – 3′, 83′ Λουκίνας

Ο Λουκίνας ήταν ο άνθρωπος που κατάφερε να δώσει το τρίποντο στην Athens Kallithea στην έδρα της Ηλιούπολης (1-2). Αν και το παιχνίδι οδηγούταν προς την ισοπαλία, που θα άνοιγε την απόσταση από την κορυφή, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και πέτυχαν μία σημαντική νίκη. Ο Λουκίνας ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στο 5ο λεπτό κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους ωστόσο ο Μπαρμπόσα στο δεύτερο μέρος έφερε το ματς στα ίσια στο 59′ και στη συνέχεια το σκορ έμενε ακέραιο μέχρι το 83′. Τότε ο Λουκίνας χτύπησε για δεύτερη φορά και πρόσφερε ένα σημαντικό διπλό στην ομάδα του.

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Μπαρμπόσα, Φουρλάνος, Ντέντλερ, Ασίγκμπα, Γκοτσούλιας, Παντελίδης, Ράντοβατς, Φρίμπονγκ, Ράμος, Βασιλούδης.

Athens Kallithea: Κότσαρης, Μανθάτης, Ρομαό, Μεχία, Μπουλούλης, Ματίγια, Μουστακόπουλος, Κυνηγόπουλος, Ντεμέτριους, Τσιντώνης, Λουκίνας.

Παναχαϊκή – Ιωνικός 1-1

Σκόρερ: 54′ Χριστόπουλος – 21′ Ντάουντα

«Μπλόκο» στην Πάτρα για τον Ιωνικό ο οποίος έμεινε στο 1-1 κόντρα στην ουραγό Παναχαϊκή και είδε την… ψαλίδα με την κορυφή να ανοίγει και άλλο. Στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά ο Κυρσανίδης είδε το σουτ να σταματάει στο δοκάρι του Αγριμάκη και το 0-0 να παραμένει. Τελικά οι Νικαιώτες βρήκαν τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα στο 21′ όταν ο Ντάουντα νίκησε τον Κολοβούρη για το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 54′ με τον Χριστόπουλο για το 1-1. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ παρά τις φάσεις στα τελευταία λεπτά.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Τόσκα (87′ Μαρτίνεζ), Καραγιάννης, Κυρσανίδης (46′ Παραστατίδης), Γκαντσιέρ, Νάστος, Μπαρέτ, Λοτέν (87′ Μούλντερ), Μασούρας, Χριστόπουλος (78′ Ντε Ολιβέιρα), Σέντρικ (61′ Αποστολόπουλος).

Ιωνικός: Αγριμάκης (71′ λ.τ Χριστοδουλής), Τασούλης (90+2′ Λινάρδος), Ντε Βινσέντι, Οικονομίδης, Ντάουντα, Γιακουμάκης (68′ Γκαντάφσκι), Σερπέζης (80′ Σίλβα), Σόουζα, Τζανακάκης (80′ Γκοράνοφ), Ζαχάβι, Σαλαζάρ.