Football League

Ρόδος-Ασπρόπυργος 1-0: Με Μακρυδημήτρη επέστρεψε στην δεύτερη θέση

, Ρόδος-Ασπρόπυργος 1-0: Με Μακρυδημήτρη επέστρεψε στην δεύτερη θέση

Η Ρόδος επικράτησε 1-0 του Ασπροπύργου σε εξ αναβολής αγώνα για τον Νότιο όμιλο της Football League.

Mε μία κεφαλιά του Mακρυδημήτρη στο 77ο λεπτό, η Ρόδος επιβλήθηκε 1-0 του Ασπροπύργου σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου της Football League και προσπέρασε στο βαθμολογικό πίνακα την Καλλιθέα η οποία την ίδια ώρα γνώριζε την ήττα από τη Σαντορίνη.

Tα “ελάφια” πανηγύρισαν την 7η nίκη τους στη σεζόν και πλησίασαν στους δύο βαθμούς την Καλαμάτα, η οποία προπορεύεται στο βαθμολογικό πίνακα του ομίλου μετά απο 14 παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο πρώτο ημίχρονο απείλησαν στο 21ο λεπτό με σουτ του Μπαξεβάνου έξω από την περιοχή που απομάκρυνε ο Ντιμίτροβιτς. Ο Σέρβος τερματοφύλακας του Ασπροπύργου αντέδρασε σωστά και στο 39΄ όταν μετά από σουτ του Σερέντιουκ μέσα από την περιοχή, απέκρουσε στη γωνία του.

Στο 74ο ήταν σειρά του Ρεβυθόπουλοτυ να νικηθεί απο τον Ντιμίτροβιτς αλλά στο 77′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, ο Μακρυδημήτρης ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε περάσει αλλαγή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Ρόδος (Βελιτζέλος): Πίτκας, Καραγεώργης, Χύσι, Μαρτσάκης (64′ Ρεβυθόπουλος), Νικολόπουλος, Σουλάϊ (46′ Ριτάκο), Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας (82′ Βουργουτζής), Σερέντιουκ (64′ Μακρυδημήτρης), Λίχτι (56′ Τσίπρας), Αρναρέλλης.

Ασπρόπυργος (Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Αργυρόπουλος, Θεοδώρου, Παπαθανασίου, Να, Κατίδης (56′ Τραορέ), Μαρούδας (69′ Βασιλείου), Τζανουλίνος, Ζαχαράκης, Β. Μουκίδης (81′ Ζαχαρός), Λάμπογλου (81′ Γεωργόπουλος).