Ράχη – Σπερχογεία 0-1: Τρίποντο παραμονής με Ηρακλή Καραχάλιο

, Ράχη – Σπερχογεία 0-1: Τρίποντο παραμονής με Ηρακλή Καραχάλιο

Χρυσό τρίποντο που ισοδυναμεί με παραμονή στην κατηγορία πήρε η Σπερχογεία μέσα στο “Π. Μπαχράμης” επί της Ράχης με 0-1 για την 28η αγωνιστική στην Α τοπική Μεσσηνίας.

Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 86′ ο δεύτερος σκόρερ του πρωταθλήματος Ηρακλής Καραχάλιος ο οποίος έφτασε τα 18 γκολ στη σεζόν. Οι ταύροι κλείδωσαν την παραμονή αφήνοντας τους γηπεδούχους με την αβεβαιότητα της επόμενης μέρας καθώς στις 2 τελευταίες αγωνιστικές πρέπει να ψάξουν βαθμούς σε Μεθώνη και Γαργαλιάνους απέναντι στον Τέλο Άγρα, στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις φάσεις για να πετύχουν πρώτοι γκολ αλλά σε δύο περιπτώσεις οι προσπάθειες τους βρήκαν στο δοκάρι. Η πρώτη στο 40′ σε σουτ του Τζιόλα και η δεύτερη στο 49′ από πλασέ του Σκιά έπειτα από κεφαλιά του Τσιόλα.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές καθώς στο 2ο λεπτό καθυστερήσεων ο Γιάννης Τριανταφυλλίδης αντίκρισε την κόρη την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.

Ράχη: Οικονόμου, Κιόρρι, Βράπι, Τριανταφυλλίδης, Σκιάς, Τζιόλας, Γιαννόπουλος (81′ Τσιμπουρης), Μαράι (84′ Γεωργιόπουλος), Μαστρόκαλος (58′ Πάνου), Μπέγκα, Ζωγόπουλος
Σπερχογεία: Σακκάς, Μπούνας, Μούρτος (70′ Τσέρτος), Πιπάτης, Μαρίνος, Σπύρος, Σαούτης (39′ Πανταζής), Χρονόπουλος, Καραχάλιος Ιωάννης, Καραχάλιος Ηρακλής (94′ Μαλιόγκας), Γιακουμής.