Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

, Πράσινα Πουλιά – Ερασιτέχνες Καλαμάτας 3-2: Επική ανατροπή στο τελευταίο 20λεπτο! (φώτο)

Τα Πράσινα Πουλιά βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με μια απίθανη ανατροπή και τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, πήραν τη νίκη με 3-2 επί των Ερασιτεχνών Καλαμάτας στο “Π. Μπαχράμης” για την 19η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β’ τοπικής.

Οι νεαροί “μελανόλευκοι”, που από την περασμένη Τετάρτη (30/3) πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου και μαθηματικά, προηγήθηκαν με 0-2 στο 32′, αρχικά χάρη σε γκολ του Τσαούση στο 11′ και εν συνεχεία με τέρμα του Φράγκου.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και… εξαπέλυσαν αντεπίθεση διαρκείας, ενώ η αλλαγή του Γιώργου Καλύβα, με τον Χριστόπουλο να αντικαθιστά τον Τσιρώνη στην ανάπαυλα, αποδείχθηκε “χρυσή”.

Ο 15χρονος μέσος ήταν ο παίκτης – “κλειδί” για την ομάδα του, αφού στο 68′ μείωσε σε 1-2 και στο 89′ ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή.

Ενδιάμεσα, τα Πράσινα Πουλιά είχαν ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Κούκα στο 80′, υποχρεώνοντας την ομάδα του Βασίλη Τζίφα μόλις στην δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Πράσινα Πουλιά (Γιώργος Καλύβας): Αραπάκης (71′ Τομάζος), Κούκα, Ιωαννίδης, Αδαμόπουλος, Φλωράτος, Σπυρόπουλος, Τσιρώνης (46′ Χριστόπουλος), Κυριακόπουλος, Ντερβίσι, Καρλής (87′ Καλύβας), Κατράνης.

Ερασιτέχνες Καλαμάτας (Βασίλης Τζίφας): Παύλος Βαρελάς, Θεοφιλόπουλος, Καρακαϊδός (46′ Ντόντα), Γιακουμής (71′ Γκίζας), Μητρόπουλος, Παπαδόπουλος, Παναγιώτης Σαούτης (46′ Σπύρος Βαρελάς), Καρνάκης, Φράγκος, Χότζα, Τσαούσης.