ΤΕΝΙΣ

Πήρε τη ρεβάνς και την πρόκριση στην 8άδα η Σάκκαρη

, Πήρε τη ρεβάνς και την πρόκριση στην 8άδα η Σάκκαρη

Ακόμα ένα πολύ καλό παιχνίδι πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Μαρία Σάκκαρη, η οποία επιβλήθηκε της Τσέσικα Πεγκούλα με 6-4, 7-5 και εξασφάλισε την παρουσία της στους αυριανούς προημιτελικούς του Qatar Open, παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα της από την Αμερικανίδα στον 4ο γύρο του Australian Open τον προηγούμενο μήνα.

Έπαιξε πολύ καλό τένις η Σάκκαρη, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 27 winners και 35 αβίαστα λάθη, με την Πεγκούλα να έχει ένα λάθος λιγότερο και μόλις 7 winners. Η 26χρονη Ελληνίδα έμεινε πίσω με break και στα δυο σετ από νωρίς, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη.

Στο 1ο σετ από το 0-2 ισοφάρισε άμεσα σε 2-2 και κέρδισε τα 6 από τα 8 επόμενα games, για να το κατακτήσει με 6-4. Και στο 2ο σετ ήταν πίσω με 0-2 και ισοφάρισε σε 2-2, έχοντας άμεση απάντηση στο break της Αμερικανίδας.

Το σετ αυτό ήταν πιο κλειστό και η Πεγκούλα είχε συνεχώς ελαφρύ προβάδισμα εξαιτίας του σερβίς της, το οποίο διατήρησε έως το 5-4. Η Σάκκαρη δεν είχε πρόβλημα να σερβίρει για την παραμονή της στο σετ και τελικά έφτασε στο καθοριστικό break στο 11ο game, για να περάσει μπροστά με 6-5. Στη συνέχεια σέρβιρε με επιτυχία για το 7-5 και “κλείδωσε” τη νίκη σε 1 ώρα και 44 λεπτά αγώνα.