SUPER LEAGUE 1

Πήρε ανάσα ο Παναιτωλικός, 3-0 τη Λάρισα

, Πήρε ανάσα ο Παναιτωλικός, 3-0 τη Λάρισα

Οι Αγρινιώτες μ’ ένα καταπληκτικό Μουνιέ ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν 3-0 την Λάρισα.

Με το «τρίποντο», μάλιστα, αυτό «προσπέρασαν» την Ξάνθη στη γενική κατάταξη, ενώ αύξησαν τη διαφορά τους στο +5 από τον τελευταίο Πανιώνιο.

Στο πρώτο μέρος, η σημαντικότερη φάση ανήκε στους ηττημένους, αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιχαήλ δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, πάντως, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και έφτασαν στην επικράτηση. Στο 53’ ο Μουνιέ, που ήταν πρωταγωνιστής του ματς, έκανε το 1-0, ενώ στο 61’ από δική του φανταστική μπαλιά ο Ντάουντα σημείωσε το 2-0.

Στο 77’ ο Μουνιέ «χτύπησε» και πάλι και με τρομερό πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Τζανακάκης (12’ λ.τρ. Tσιγγάρας), Μαλής, Λιάβας, Κέβιν, Ντάλσιο (86’ Λουσέρο) Ντίας, Ρόσα, Μουνιέ (86’ Αριγίμπι) Άλβαρες (79’ Μιμίτο), Ντάουντα

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μάρκοβιτς, Μιχάηλ, Μούζεκ (79’ Στελιάνο), Σεσέροβιτς (56’ Γκαζάλ), Μιλοσάβλιεβιτς, Μπούστος (79’ Πινακάς), Βινίσιους (57’ Ασούμπρε), Τόρζε (85΄Λουφάκης), Παπάζογλου