, ΠΑΣ Ράχη – Ακρίτας Κορώνης 1-1: “Ψυχρολουσία” στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους

Ο ΠΑΣ Ράχη κρατούσε τη νίκη μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο Ακρίτας Κορώνης σε μια από τις λιγοστές ευκαιρίες του βρήκε το γκολ της ισοφάρισης και στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς από τους γηπεδούχους στη μάχη για την παραμονή.

Οι Ραχιώτες αποδείχθηκαν ιδανικοί… αυτόχειρες, αφού δεν κατόρθωσαν να κερδίσουν ένα παιχνίδι που έδειχνε “δικό” τους, στο πλαίσιο της 23ης εμβόλιμης αγωνιστικής της Α’ τοπικής, παραμένοντας σε δεινή βαθμολογική θέση.

Το ματς στο “Παναγιώτης Μπαχράμης” τελείωσε με παίκτες, προπονητή και φίλους των “κανονιέρηδων” να μην μπορούν να πιστέψουν πως έχασαν τη νίκη κόντρα σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αντίπαλο.

Μετά από ένα “φτωχό” πρώτο μέρος σε φάσεις και ποιότητα ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα αμυντικού πάνω στον Θεοδωρόπουλο στο 60′. Η αλήθεια είναι ότι υπήρξε αντικανονικό μαρκάρισμα, όμως ο μεσοεπιθετικός της ομάδας της Ράχης δεν έπεσε στον αγωνιστικό χώρο και ο κ. Ρέκκας (κ.κ. Χ. Γεωργαντάς και Ε. Αράπης οι βοηθοί) άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Ήταν πάντως μια περίεργη φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς γηπεδούχων.

Στο 71′ ο Βαρβεράκης έκανε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα σε σουτ του Κράκουλι εκτός περιοχής (ο άρχων της αναμέτρησης υπέδειξε λανθασμένα άουτ), ενώ στο 77′ ο γκολκίπερ του Ακρίτα εκτινάχθηκε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε ξανά με εντυπωσιακό τρόπο σε νέο κόρνερ το απευθείας φάουλ του Λιόλιου.

Ο Βράπι ανέλαβε να το εκτελέσει, ο Τσέρτος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με άπιαστη κεφαλιά άνοιξε το σκορ πανηγυρίζοντας με έξαλλο τρόπο το 1-0.

Στην συνέχεια το παιχνίδι κυλούσε με τους παίκτες του Δημήτρη Παυλόπουλου να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια και να απειλούν την αντίπαλη εστία, όμως δεν μπόρεσαν να “κλειδώσουν” το τρίποντο με δεύτερο τέρμα και το… πλήρωσαν. Μάλιστα, ο Βαρβεράκης δήλωσε “παρών” για τους φιλοξενούμενους, έχοντας απάντηση αυτή τη φορά σε σουτ του Τσέρτου στο 85ο λεπτό.

Σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις στα καρέ του Κυριακόπουλου η ομάδα που προπονεί ο Σπύρος Τσίκινης κατάφερε να πετύχει την απόλυτη ψυχρολουσία.
Ο Πεΐδης εκτέλεσε φάουλ που είχε κερδίσει ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Κώστας Λυμπερόπουλος από τα αριστερά, η μπάλα έμεινε “ζωντανή” μέσα στην περιοχή και έφτασε στον Καγιανά, ο οποίος με ιδανικό πλασέ την έστειλε στην δεξιά γωνία αφού εκείνη πρώτα πέρασε από πολλά πόδια, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να ήταν αδύνατο ν’ αντιδράσει.

ΠΑΣ Ράχη (Δημήτρης Παυλόπουλος): Κυριακόπουλος, Βράπι, Λιόλιος, Παναγιωτόπουλος, Αντώνακας, Τσέρτος, Θεοδωρόπουλος, Κράκουλι (64′ Καραχάλιος), Σκοπέτος (72′ λ. τρ. Κότσης), Ζωγόπουλος, Σκιάς.

Ακρίτας Κορώνης (Σπύρος Τσίκινης): Βαρβεράκης, Παναγιωτόπουλος, Καγιανάς, Κουτσουμπός, Κουτίβας, Κυριόπουλος, Τσελάι, Χοτζόλλι, Λυμπερόπουλος, Μουτζούρης, Πεΐδης.

• Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο την βαθμολογία της Α’ τοπικής.

A’ τοπική: Ευρείες νίκες για Πάμισο, Εράνη – Τι έγινε στην εμβόλιμη 23η αγων.