ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1: Έσωσε την παρτίδα σε νεκρό χρόνο με αυτογκόλ (video)

, ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1: Έσωσε την παρτίδα σε νεκρό χρόνο με αυτογκόλ (video)

Με αυτογκόλ στην τελευταία φάση του αγώνα (90+4′), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 1-1 τη Ριέκα στην Τούμπα και θα τα δώσει όλα στη ρεβάνς της Κροατίας την επόμενη εβδομάδα, προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Conference League και να δώσει συνέχεια στο φετινό ευρωπαϊκό του ταξίδι.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος από τη Ριέκα, ωστόσο βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, αλλά τελικά χρειάστηκε τη… βοήθεια της τύχης, προκειμένου να φέρει το παιχνίδι στα ίσια σε νεκρό χρόνο, με τον Γκάλεσιτς να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άξιζε πολλά περισσότερα στο παιχνίδι, με τους Κροάτες να μην κάνουν κάτι ιδιαίτερο στην Τούμπα, αλλά να φεύγουν με ψηλά το κεφάλι.

Η Ριέκα είχε ανοίξει το σκορ στο 33ο λεπτό, όταν ο Μπίσεσβαρ έχασε τη μπάλα στον χώρο του κέντρου, οι παίκτες της Ριέκα πήραν τη μπάλα με τον Λεπινίτσα να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και να νικά τον Πασχαλάκη.

Όλα θα κριθούν την άλλη εβδομάδα στην Κροατία, όπου οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν από το μηδέν την πρόκριση.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στη Ριέκα, προσπάθησε από νωρίς να μπει σε θέση οδηγού, κλείνοντας τους Κροάτες στην περιοχή τους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, αλλά κι αυτοί που πέτυχαν πρώτοι γκολ.

Στο 17′ ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Τόμετσακ που κόντραρε σε σώμα αμυντικού κι άλλαξε πορεία, αλλά δεν αιφνιδίασε τον Έλληνα τερματοφύλακα.

Τελικά, η εστία του Πασχαλάκη παραβιάστηκε στο 33′ από τον Λεπίνιτσα, ο οποίος, μετά από λάθος του Μπίσεσβαρ, έκανε το 0-1 με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στον ΠΑΟΚ, όταν ο Σφιντέρσκι στόπαρε υποδειγματικά την μπάλα, γύρισε το κορμί του προς την εστία, όμως το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές, κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Λουτσέσκου πίεσε ασφυκτικά τους Κροάτες, καταγράφοντας επτά τελικές στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τους Σφιντέρσκι, Κούρτιτς και Μπίσεσβαρ, ενώ στο 58′ ο Ελ Καντουρί έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς δεν μπόρεσε να κάνει επαφή για χιλιοστά με την μπάλα από πλεονεκτική θέση έπειτα από σέντρα του Βιεϊρίνια.

Στο 69ο λεπτό o ΠΑΟΚ άγγιξε και πάλι το 1-1, με το γύρισμα του Λούκας Τέιλορ να διώχνει πάνω στην γραμμή ο Γκάλοβιτς.

Ο Δικέφαλος του Βορρά πίεσε μέχρι τέλους, κλείνοντας τους Κροάτες και τελικά δικαιώθηκε στο φινάλε με το αυτογκόλ του Γκάλεσιτς μετά την εκτέλεση κόρνερ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σοάρες (30’ λ.τρ. Τέιλορ), Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (90’ Καγκάβα), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (71’ Μούργκ), Μπίσεσβαρ (71’ Κούτσιας), Ελ Καντουρί (90’ Καντουρί), Σβιντέρσκι.

ΡΙΕΚΑ (Γκόραν Τόμιτς): Πρσκάλο, Τόμετσακ (72’ Μπούσα), Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς, Βούκτσεβιτς (76’ Γκάλεσιτς), Τσέριν (76’ Λίμπερ), Λεπίνιτσα, Πάβιτσιτς, Ισά (89’ Ομπρεγκόν), Αμπέμ.