Πανθουριακός – Κυπαρισσία 2-2: Ματσάρα χωρίς νικητή

, Πανθουριακός – Κυπαρισσία 2-2: Ματσάρα χωρίς νικητή

Μετά από ένα «γεμάτο» και ανοιχτό παιχνίδι ο Πανθουριακός και η Κυπαρισσία έμειναν στο 2-2 στο γήπεδο Μεσσηνιακού χάνοντας αμφότεροι έδαφος στην διεκδίκηση της πρωτιάς αφού την ίδια ώρα οι δυο της κορυφής, Πάμισος και Εράνη Φιλιατρών έπαιρναν τις νίκες απέναντι σε Ράχη και Αβία, αντίστοιχα.

Το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής στην Α τοπική Μεσσηνίας ήταν αντάξιο των προσδοκιών από πλευράς θεάματος μεταξύ των δύο ομάδων που έπαιξαν στον τελικό πέρυσι του πρωταθλήματος.

Η Κυπαρισσία διατήρησε το αήττητο στη σεζόν αλλά αυτό από μόνο του δεν της αρκεί για την κατάκτηση του τίτλου. Αν και βρέθηκε από το πρώτο λεπτό να παίρνει κεφάλι στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Π. Μπουτσικάκη είδε τον Πανθουριακό να κάνει την ανατροπή και τελικά να φτάνει στο βαθμό της ισοπαλίας λίγο πριν την εκπνοή ενώ μετά το 2-2 είχε και γκολ που ακυρώθηκε εν μέσω διαμαρτυριών.

Ο Π Μπουτσικάκης μόλις στο 1ο λεπτό έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντόπουλου από τον Ζαχαρόπουλο) αλλά ο Πανθουριακός αντέδρασε και πριν το ημίωρο είχε καταφέρει να γυρίσει το σκορ.

Αρχικά ο Γιάννης Σεντεμέντες στο 15ο λεπτό με ωραίο σουτ στην απέναντι γωνία και στη και στο 29’ ο Νικολόπουλος με πλασέ έπειτα από προσπάθεια του Γιάννη Καραχάλιου, έβαλαν την ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου σε θέση οδηγού.

Η Κυπαρισσία είχε τις στιγμές της, κυρίως με τον Κυβελίδη, άλλα ο Κόκκαλης σε δύο περιπτώσεις είπε «όχι» στον έμπειρο επιθετικό της τριφυλλιακής ομάδας. Μπροστά στο φάσμα της πρώτης ήττας στο πρωτάθλημα η Κυπαρισσία ανέβασε ρυθμούς μετά το 70’ και την πίεση με αποτέλεσμα να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Κυβελίδη στο 85ο λεπτό. Νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες καθώς ο Σπύρος Οδεμισιώτης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Πλακογιάννη.

Το ματς είχε δραματικό φινάλε καθώς στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ των φιλοξενούμενων που οδήγησε σε έντονα παράπονα από πλευράς τους. Μάλιστα, ο Γιώργος Καλόμαλος παρατηρήθηκε με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία μετά το τέλος του ματς.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Μπούνας, Γιαννακόπουλος, Οδεμισιώτης, Καραχάλιος, Καρύδης (79′ Αγγελόπουλος), Σερπάνος (94′ Ρασσιάς), Ζαχαρόπουλος, Σεντεμέντες, Νικολόπουλος, Σαρδέλης (89′ Φαββατάς).

Κυπαρισσία: Δασκαλόπουλος, Καπλάνης, Γεωργιόπουλος, Μιτρόφ, Π. Μπουτσικάκης, Μαλισσόβας (64′ Βλαχόπουλος), Μπακατσέλος (80′ Ζαφείρης), Σπυρόπουλος, Κυβελίδης, Κωνσταντόπουλος, Κατσιώλης.