Πανθουριακός- Απόλλωνας 0-0: Άσφαιροι στην πρεμιέρα

, Πανθουριακός- Απόλλωνας 0-0: Άσφαιροι στην πρεμιέρα

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Α’ κατηγορία Μεσσηνίας με τον Πανθουριακό και τον Απόλλωνα Καλαμάτας να μένουν στο 0-0 στο γήπεδο Σπερχογείας.

Οι δύο ομάδες που φιλοδοξούν να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο φέτος στο πρωτάθλημα προσπάθησαν για το πρώτο τρίποντο της σεζόν με τον Απόλλωνα να έχει τις περισσότερες καλές στιγμές αλλά να του λείπει η αποτελεσματικότητα που είχε δείξει σε προηγούμενα παιχνίδια.

Η ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο ενώ ο Πανθουριακός από την πλευρά του προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο, είχε δύο καλές στιγμές αλλά φάνηκε σε ένα ακόμη ματς- όπως το πρόσφατο με τον Ολυμπιακό Ανάληψης για το Κύπελλο -πως χρειάζεται περαιτέρω ενίσχυση και χρόνο για να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 15ο λεπτό με τον Απόλλωνα να βγαίνει στην αντεπίθεση και τον Παναγάκη να βγάζει ωραία κάθετη στον Νέστορα Μπάκα ο οποίος έκανε διαγώνιο σουτ άουτ.

Στο 28ο ο Κακαλής επιχείρησε η σέντρα με τον Στέλιο Σπανό να βρίσκεται σε θέση σέντερ φορ και να πλασάρει λίγο άουτ από την εστία του Αντωνόπουλου, ο οποίος βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ στη θέση του τραυματία Κόκκαλη.

Το ημίχρονο έκλεισε με δύο ακόμη καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους. Στο 43’ ο Μπάκας κέρδισε την μπάλα και σούταρε λίγα εκατοστά από το κάθετο δοκάρι του Αντωνόπουλου και με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών μετά από κόρνερ του Σπανού, ο Κακαλής πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έπιασε την κεφαλιά άουτ.

Ο Πανθουριακός αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ακριβώς όπως είχε γίνει στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Ανάληψης, και στο 50’ είχε την πρώτη του καλή στιγμή όταν ο δραστήριος Σπυρόπουλος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Δέκα λεπτά μετά ο Χρήστος Τρίψας έκανε το γέμισμα με τον Μερκούρη να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής αλλά να πλασάρει άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του ματς ανήκε στον Απόλλωνα όταν στο 88ο λεπτό ο Βασίλης κακαλής επιχείρησε τη σέντρα και ο Στέλιος Σπανός από τη μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ.

Πανθουριακός: Αντωνόπουλος, Νινιός, Παντσιώτης, Δημητρακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Σπυρόπουλος (90’ Φαββατάς Φ.), Μπαζάνης, Μερκούρης (87’ Μούσα), Τρίψας (2’ Καιάς), Κοστρίβας (83’ Εμμανουήλ)

Απόλλωνας: Κυριακόπουλος, Κακαλής, Καραχάλιος, Πάχης, Δασκαλάκης, Κουντάνης (66’ Βασιλόπουλος), Παπαθεοδώρου, Κωνσταντόπουλος, Μπάκας, Σπανός, Παναγάκης.